Facebook Google+ Twitter

ONZ: Prawie 10 mln Syryjczyków potrzebuje natychmiastowej pomocy

Sekretarz generalny Bank Ki-Moon zaapelował w imieniu ONZ o dodatkowe 6,5 mld dol. na pomoc humanitarną dla ofiar wojny domowej w Syrii, trwającej nieprzerwanie od 2011 r.

 / Fot. EPA/SANAWedług szacunków organizacji natychmiastowej pomocy potrzebuje co najmniej 9,5 miliona Syryjczyków zarówno w granicach państwa, jak również w obozach dla uchodźców. ONZ zaapelowała o przekazanie 6,5 mld dol. na rzecz pomocy humanitarnej w bieżącym roku. Jest to największa kwota w historii, o jaką kiedykolwiek się zwrócono. Do tej pory gotowość ofiarowania dodatkowych pieniędzy zadeklarowały USA (380 mln dol.), Kuwejt (500 mln dol.) i Wielka Brytania (164 mln dol.).

"Desperacko potrzebujemy dodatkowych funduszy na pomoc humanitarną w Syrii" - oświadczył Peggy Hicks dyrektor Human Rights Watch. "Musimy jednak pamiętać, że koszt ludzki kryzysu wzrósł drastycznie przez politykę syryjskiego rządu rozmyślnie utrudniającego niesienie pomocy" - dodał. "Rosja i Iran powinny naciskać na Syrię, by wyeliminować wszelkie przeszkody jakie stoją na przeszkodzie organizacjom humanitarnym" - podsumował.

Zdaniem organizacji 288 tys. osób zostało praktycznie odciętych od pomocy decyzją rządu, a 2,37 mln uciekło z kraju do innych państw arabskich. Konflikt w Syrii trwający od 2011 roku pochłonął do tej pory, wedle różnych szacunków, nawet do 100 tys. ofiar. Do wybuchu wojny domowej doszło na fali arabskiej wiosny. Syryjczycy inspirowani udanymi rewolucjami w Egipcie i Tunezji zwrócili się przeciwko dotychczasowemu dyktatorowi Baszarowi Al-Asadowi. Powstańcom poparcia udzielił przywódca Al-Kaidy - Ajman az-Zawahiri oraz muzułmańskie fundamentalistyczne organizacje: Hizb at-Tahrir oraz Hamas. Było to przyczyną obojętności USA dla projektu dozbrajania rebeliantów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rewelacyjna polityka międzynarodowa. Dobry kierunek!
Najpierw pozwolić na wypalanie wszystkiego gorącym żelazem, a potem ogromne pieniądze wydawać na "maść przeciw oparzeniową"... Świetne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.