Facebook Google+ Twitter

ONZ przyznała Palestynie status obserwatora. Co na to Izrael? [Wideo]

W głosowaniu przeprowadzonym wczoraj późnym wieczorem, Zgromadzenie Ogólne ONZ nadało Autonomii Palestyńskiej status niezrzeszonego obserwatora. Jest to kolejny krok na drodze do uznania przez społeczność międzynarodową niepodległej Palestyny.

 / Fot. Jfgornet/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/Flickr.comUsilne starania niepodległościowe Palestyńczyków na arenie międzynarodowej przynoszą kolejne efekty. Dzięki głosom przedstawicieli 138 państw, Autonomia Palestyńska stała się wczoraj drugim, obok Watykanu, państwem ze statusem niezrzeszonego obserwatora przy Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Za przyjęciem zaproponowanej przez Palestyńczyków rezolucji głosowały m.in. Argentyna, Włochy, Francja, Nowa Zelandia, Finlandia, Afganistan, Luksemburg oraz Korea Północna. Przeciwko opowiedziało się zaledwie 9 państw, w tym Izrael, Stany Zjednoczone, Czechy oraz Kanada. Od udziału w głosowaniu wstrzymali się reprezentanci 41 krajów, m.in. Korei Południowej, Holandii Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Czytaj też: Palestyna pełnoprawnym członkiem UNESCO!


Po ogłoszeniu wyniku głosowania, które przesądziło o podniesieniu statusu Palestyny, w nowojorskiej siedzibie ONZ rozbrzmiały gromkie brawa. Turecki minister spraw zagranicznych, Ahmet Davutoglu, wstał ze swojego miejsca, po czym podszedł do obecnego na sali plenarnej palestyńskiego przywódcy, Mahmuda Abbasa, i mocno go uściskał.

W przyjętej rezolucji Narody Zjednoczone uznały rolę Organizacji Wyzwolenia Palestyny jako prawowitego reprezentanta palestyńskiego narodu. Jak czytamy w dokumencie, Zgromadzenie Ogólne "wyraża nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa życzliwie rozważy wniosek złożony 23 września 2011 roku przez Państwo Palestyńskie o przyznanie pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Zobacz film z głosowania oraz przeczytaj tekst rezolucji ONZ na kolejnej stronie --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.