Facebook Google+ Twitter

ONZ uznała roszczenia Rosji ws. Morza Ochockiego. Teraz należy do Rosji

W dniach ogólnoświatowego zaniepokojenia zagrożeniem wojennym za sprawą Rosji, kraj ten powiększa swój obszar decyzją ONZ. Oficjalnie potwierdzono, że terytorium FR zyskało sporne dotychczas bogactwo 52000 km kw. na Morzu Ochockim.

Od północy morze Ochockie otoczone jest półwyspem Kamczatka, a od południa wyspą Sachalin oraz japońską wyspą Hokkaido i Wyspami Kurylskimi. wikipedia; licencja: CC3.0 / Fot. NormanEinstein16 sierpnia 2013r. Federacja Rosyjska złożyła oficjalny wniosek w ONZ. Podnoszono kwestię uznania rozszerzenia granic państwa. Chodziło o ponad 50 tys. kilometrów kwadratowych szelfu kontynentalnego Morza Ochockiego (Ocean Spokojny), który był do tej pory uważany za "otwarte morze." Dostęp japońskiej wyspy Hokkaido był problematyczny dla rosyjskiej strefy gospodarczej. Poza południową strefą japońską morze jest w całości otoczone przez lądy FR. Stanowisko swojego kraju jasno wtedy określił Minister Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Siergiej Donskoi: "Ten obszar 52.000 kilometrów kwadratowych jest prawdziwą jaskinią Ali Baby w zakresie zasobów. Dostęp do niej otwiera ogromne możliwości i perspektywy rosyjskiej gospodarki."

Dzisiaj minister Donskoi oświadczył oficjalnie, że komisja Organizacji Narodów Zjednoczonych potwierdziła uznanie granic szelfu. Obszar o powierzchni 52,000 km kw. otrzymał status enklawy. Zasoby z szelfu będą w wyłącznej dyspozycji FR. Minister zaznaczył, że decyzja ONZ jest ostateczna i nie podlega odwołaniu. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2001r. dla roszczeń Rosjan nie znajdywano uzasadnienia. Dzisiejsze potwierdzenie poczytują sobie za wyjątkowe osiągnięcie: "Rosji zajęło wiele lat, aby osiągnąć ten sukces" - powiedział Siergiej Donskoi. Włożono wiele wysiłku, nakładów i innych zabiegów, by przekonać nie tylko ONZ, ale też Japończyków. Dyplomaci rosyjscy z powodzeniem rozmawiali z rządem w Tokio, by zapobiec jakimkolwiek przeszkodom ze strony Kraju Kwitnącej Wiśni.

Społeczność międzynarodowa będzie odtąd uznawać obszar Morza Ochockiego za wewnętrzne morze Rosji. Stosowane tam będą rosyjskie wymogi dotyczące rybołówstwa, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Specjaliści od geologii, ekonomii i innych nauk szacują, że złoża ropy naftowej i gazu w enklawie można obliczać na pewne wydobycie ponad miliarda ton łącznie. Dla Rosjan jest to terytorium ekonomiczne specjalnego znaczenia. Pewnym problemem dla efektywnego wykorzystania dóbr jakie kryje enklawa może być samo położenie geograficzne. Jest to region w którym panują ciężkie warunki atmosferyczne.

W czasie kiedy świat z niepokojem patrzy na politykę, czy może raczej na militarną strategię Władimira Putina jest to fakt bez precedensu. Napięta sytuacja na linii Rosja-Ukraina zwraca w ostatnich dniach uwagę na przeobrażanie Krymu. Oczekiwanie na sankcje ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych mogą nie spotkać się ze spodziewaną reakcją. Kolejny sukces terytorialny FR będzie zapewne potęgował oddziaływanie propagandowe.

Głos Rosji
Voice of Russia


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.