Facebook Google+ Twitter

ONZ żąda od Izraela wstrzymania wyburzania domów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-01 09:55

ONZ żąda od Izraela, aby wstrzymał wyburzanie palestyńskich domów we wschodniej arabskiej części Jerozolimy. Izraelczycy planują zniszczyć prawie 90 domów, które Palestyńczycy wybudowali nielegalnie. Władze Autonomii Palestyńskiej twierdzą, że Izrael nie chce wydawać Arabom pozwoleń na budowę. Potwierdza to najnowszy raport ONZ.

Z raportu ONZ wynika, że Izraelczycy utrudniają Palestyńczykom legalne budowanie domów. Tylko 13 procent terenów we wschodniej Jerozolimie jest przeznaczonych dla Arabów, podczas gdy 35 procent zajmują osadnicy żydowscy.

"To jest pogwałcenie międzynarodowego prawa" - czytamy w dokumencie. Eksperci ONZ stwierdzili, że Palestyńczycy są zmuszeni stawiać budynki nielegalnie. Dlatego prawie 60 tysięcy osób może wkrótce pozostać bez dachu nad głową. Izrael burzy także palestyńskie domy w kontrolowanej przez siebie strefie C, która obejmuje 60 procent Zachodniego Brzegu. Z raportu wynika, że 90 procent palestyńskich wniosków o pozowlenie na budowę w tej strefie zostało przez Izraelczyków odrzuconych.

Przeciwko wyburzaniu domów protestowały już Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Władze Jerozolimy argumentują, że są od tego, aby egzekwować prawo. Według nich rocznie o pozowlenie na budowę stara się około 280 Palestyńczyków. Otrzymuje je nie więcej niż 150.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.