Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29683 miejsce

Opadające spodnie – nowa moda, nowe prawo

Styl niedbałego ubioru, przejęty od czarnoskórych amerykańskich więźniów, jest ostatnim krzykiem mody wśród młodzieży Ameryki. Symbolizuje protest wobec wszelkich staromodnych schematów i praw. Propaguje hasło: „Młodzież rządzi”.

 / Fot. Luiza MayorgaUbrania kilka rozmiarów za duże są noszone na lewą stronę. Spodnie, przytrzymywane ręką z przodu, prawie spadają z bioder. I koniecznie muszą odsłaniać to, co pod nimi – kolorowe, męskie szorty. Do tego markowa czapka z daszkiem noszona tyłem na przód. Na koniec - buty z niezawiązanymi sznurowadłami. Oto popularny teraz obraz na ulicach miast amerykańskiego kontynentu. Ale czy tylko w Ameryce?

Podobnie jak ruch hipisowski kilkadziesiąt lat temu używał mody do manifestowania swoich kontrastowych poglądów, obecnie młodzież stara się również swoim wyglądem oświadczać, że dzisiejszy świat i jego obyczaje są nie do zaakceptowania. Jeszcze do niedawna byłam pewna, że w modzie prawie wszystko już było, że trudno jest o szokujące innowacje. Teraz nie mam już tej pewności. Uliczne ubiory zaskakują mnie z dnia na dzień.

Za moich czasów...

Ubrania prezentowane dawniej wzbudzały zachwyt i podziw dla twórców kreacji. Miały za zadanie uwydatnianie piękna ludzkiego ciała, nadawanie mu więcej wdzięku. Z żalem muszę przyznać, że ta epoka należy do przeszłości. Moda młodzieżowa wzbudza we mnie zaskoczenie, niesmak i brak zrozumienia. Trudno jest bowiem odnaleźć powody, dla których młody mężczyzna prezentuje swoje „niewymowne”, a nastolatka opuszcza spódnicę niemal aż do krawędzi owłosienia łonowego. Noszone ubrania pozbawione są nie tylko piękna, ale nawet podstaw estetyki. Poobrywane nogawki spodni zamiatają ulice, z kieszeni zwisa kolorowa bandana, na koszulce widnieje czaszka, albo kosmiczny potwór. Dodatkowym, nieodzownym akcentem jest wisiorek z liściem marihuany. Oto obraz na co dzień spotykany i coraz bardziej rozpowszechniający się nie tylko wśród młodzieży amerykańskiej, ale i na innych kontynentach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Tomek
  • Tomek
  • 22.04.2012 16:17

Nic nowego. Nieźle miał ktoś narąbane dodając ten artykuł... Żenada. W mojej szkole, to prędzej jest moda, a nie sposób buntu, jak kto woli... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oskar
  • Oskar
  • 05.02.2012 17:50

nie wiem kto to pisał ale ten ktoś jest bardzo i to bardzo stuknięty w głowę .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to opuszczone spodnie zaczęli nosić osadzeni w amerykańskich więzieniach, ponieważ nie dodawano do nich żadnych pasków, żeby nikt nikomu nie zrobił krzywdy. Przejęli to hip-hopowcy. Zarówno ci z USA, jak i z Polski oraz innych państw.

Szeroki ubiór określa przynależność do subkultury, jak i styl bycia, podobny do ciuchów jakie się nosi, czyli luźny. Oczywiście znajdują się wyjątki od reguły. Ktoś nosi jeansy typu baggy, choć w ogóle nie identyfikuje się z kulturą hip-hop. Po prostu tak lubi. To, że ktoś ubiera się szeroko nie oznacza, że jest potencjalnym przestępcą, bądź małolatem pragnącym za wszelką cenę wyszydzać starszych.

Elżbieto, wspomniałaś o dość skrajnych zachowaniach. Koszulki przewrócone na drugą stronę? To po prostu wieś. Budzi zażenowanie wśród ludzi, w otoczeniu których dana osoba chce zabłysnąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.07.2009 15:25

I jeszcze: "Noś koszulki przewrócone na drugą stronę - tak żeby metkę było widać."

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.07.2009 15:17

Czapeczka z odwróconym daszkiem i spodnie podejrzanie opuszczane, to ulubione ubranko skejtów od lat.

"Zawsze noś czapkę z prostym daszkiem. Musisz potykać się o własne spodnie. ... Ogółem ma wyglądać, jakby się gościu ze...ł." - T
o znawcy tematu, a nie ja ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja takie spodnie nosiłem 6 lat temu, więc jaka to nowość? Chyba raczej old school :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie śledzę trendów w młodzieżowej modzie, ale zgodzę się z Arielem, że sposób ubierania się, słownictwo, ozdabianie się charakterystycznymi gadżetami, oznacza identyfikowanie się osoby z określoną subkulturą.
Wcześniej, "buntownicy" wyróżniali się w sposób bardziej estetyczny. Dzisiejszą "modę" zdominowała abnegacja i nonszalancja - czyżby zabrakło już inwencji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moda na opadające spodnie w Polsce chyba wzięła się od Rafała Kamińskiego ("Roofi"), znanego z Fair Play Crew i You Can Dance - Po Prostu Tańcz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem spodnie z niskim stanem to nie jest wcale tak nowość ani w stanach ani na starym kontynencie, u nas zaczęło się to wraz z pojawieniem się kemu akurat u nas te dwie subkultury się zepoliły, dla przypomnienia powiem ze deskorolka w stanach to powiązanie z rockiem...widział ktoś hiphopowca w stanac z deskorolką- raczej rzadko). W każdym bądź razie u nas ten przejaw noszenia "obwiesonych" spodni był sposobem pokazania przynależności do pewnej subkultury, ktoś był metalowcem- miał długie włosy ubrany na czarno, ktoś hiphopowce, albo skate'em, inni jeszcze podpisywali się pod stosunkowo młoda subkulturą jaką jest Emo...tego jest cała masa, to byłeo jest i będzie, choć wraz z upływem czasu na pewno będzie ewoluować i dostosowywać się do realiów świata nas otaczającego- hipisów też juz nie ma tyle co wcześniej.... nie zawsze subkultura jest złem, ludzie to ssaki stadne, jkażdy chce być w grupie, każdy chce coś tworzyc, przynależęć....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.