Facebook Google+ Twitter

OPAL 2010. Otwarcie wystawy historycznej

W ramach festiwalu OPAL otwarto wystawę poświęconą 2 Pułkowi Strzelców Konnych.

Fragment wystawy / Fot. Paweł DudekOtwarcie nastąpiło w piątek o godz. 19.30. Na wystawie zobaczyć można m.in. archiwalne zdjęcia, a także rys historyczny. W sumie prezentowanych jest sześć tablic z ciekawymi informacjami i fotografiami.

2 Pułk Strzelców Konnych, był pułkiem kawalerii Wojska Polskiego. W 1937 roku jednostka ta stała się częścią Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Pułk zasłynął przede wszystkim ze swych działań podczas kampanii wrześniowej, kiedy to uczestniczył w bitwie pod Mokrą. 2 Pułk Strzelców Konnych stanowił odwód, brał udział w kontrataku przeciwko niemieckiej 4 Dywizji Pancernej.

Przygotowania do wystawy / Fot. Paweł DudekZ 3 na 4 września żołnierze pułku zniszczyli kilkanaście cystern i czołgów należących do Niemców w okolicach miejscowości Kamieńsk.

Pułk na skutek strat spowodowanych niespodziewanym atakiem niemieckiej kolumny pancernej, został rozbity 23 września 1939 roku.

Organizatorem wystawy jest Harcerski Klub Jeździecki z Hufca ZHP Radomsko. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia także tej jednostki.

Wystawa jest częścią XXV Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL odbywającego się w dniach 2-4 grudnia w Radomsku. Na festiwal składają się konkursy piosenki, plastyczny, literacki, fotograficzny oraz recytatorski, a także imprezy towarzyszące. W festiwalu biorą udział zarówno członkowie ZHP, jak i osoby nie mające nic wspólnego z harcerstwem. Oficjalna strona internetowa festiwalu znajduje się pod adresem www.opal.zhp.pl.

Serwis dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl objął patronat medialny nad XXV Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalem Artystycznym OPAL.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.