Facebook Google+ Twitter

Open Hair Festival 2011 w Sieradzu. Już 22 lipca

Sieradz Open Hair Festival to niezwykłe wydarzenie tworzenia i prezentacji fryzur. Patronem Festiwalu jest pochodzący z Sieradza Antoine Cierplikowski, który określany jest mianem „króla fryzjerów i fryzjera królów".

Antoine Cierplikowski / Fot. mat. organizatoraAntoine Cierplikowski, genialny fryzjer, artysta, wizjoner pochodził z Sieradza, a zawodu uczył się w Łodzi. Pewnego dnia w zastępstwie swojego wuja uczesał żonę zamożnego fabrykanta, która - będąc pod wrażeniem talentu chłopca - powiedziała: „Antosiu, twoje miejsce jest w Paryżu!”.

Do francuskiej stolicy dotarł w 1901 r., tułał się i głodował, aż znalazł pracę w zakładzie perukarskim. Pracował następnie w nadmorskim kurorcie Trouville, aż w 1909 r. otworzył w Paryżu, przy Rue Cambon 5, pierwszy na świecie wytworny salon fryzjerski, którego wnętrze zaprojektował Xawery Dunikowski. Antoine zdobył sławę dzięki „chłopczycy”. W roku 1909 dramaturdzy - Robert de Flers i Armand de Caillavet, postanowili powierzyć słynnej francuskiej aktorce Ewie Lavalliere rolę w swojej sztuce. Artystka w średnim wieku miała zagrać nastoletnią bohaterkę. Antoine zaproponował rewolucyjne rozwiązanie - obciął jej długie włosy i uczesał krótką, chłopięcą fryzurę. Z tą chwilą zrodził się nowy styl „garconne” (chłopczyca), który na zawsze podbił cały świat i do dnia dzisiejszego gości na damskich głowach. Zaczęła się dla niego nowa epoka. Otwierał swoje zakłady na całym świecie, nie omijając takich miast jak Londyn czy Tokio. Kreował fryzury największych światowych gwiazd swoich czasów, a także koronowanych głów. Wśród klientek Antoine’a znaleźć można m.in.: Marlene Dietrich, Gretę Garbo, Pole Negri, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Sarah Bernhardt, Eleonorę Duse, Josephine Baker, Coco Chanel.

Logo Festivalu / Fot. mat. organizatoraJak czytamy w jego biografii - Amerykanie oferowali 6 milionów franków w złocie, by ściągnąć go za ocean. Stał się najsłynniejszym fryzjerem na świecie. W 1971 r. Antoine porzucił wielki świat i wytworne życie oraz swój dom w Paryżu i powrócił do skromnego mieszkania w Sieradzu, gdzie zajął się uprawą ogrodu. Zmarł w 1976 r., został pochowany w Sieradzu.

Trzecia edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 22-24 lipca. Tegoroczny festiwalowy weekend będzie obfitował w moc atrakcji. Będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych, obejrzeć pokazy mistrzowskie, posłuchać koncertów, spotkać stylistów z Polski i zagranicy oraz wziąć udział w biciu najbardziej „wyczesanego” rekordu świata. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się XXVII Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego.

Program Festiwalu dostępny jest TUTAJ

Opracowano na podstawie materiałów prasowych organizatora Festiwalu.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapraszam serdecznie do Sieradza szczególnie na koncert Genessis :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.