Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13345 miejsce

Opera 10 już dostępna!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-02 16:25

Wyszła finalna wersja jednej z bardziej znanych przeglądarek internetowych. Opera, oznaczona okrągłym numer 10, jest jeszcze szybsza i wydajniejsza. Jakie tym razem nowinki technologiczne przygotowali dla nas norwescy programiści?

Ikona Opery / Fot. Opera Software ASAPo długim okresie testów, 1 września, światło dzienne ujrzała nowa wersja flagowego produktu firmy Opera Software ASA. Wersja numer 10 przeglądarki to niejako podsumowanie 15-letniej historii przeglądarki - nowa Opera zawiera wszystkie najlepsze dotychczasowe pomysły. Oczywiście programiści nie zapomnieli o kilku innowacjach, które mają wprowadzić nową jakość w taką prozaiczną czynność jak przeglądanie internetu.

Opera po liftingu


Nowa wersja Opery zawiera odświeżony interfejs. Najbardziej widoczna i interesująca jest zmiana na pasku kart, który po podwójny kliknięciu rozszerza się i pokazuje miniatury stron. Poprawiono także wygląd ikon. Od nowa zaprojektowano m.in. główną ikonę Opery. Zaskoczeniem może być domyślnie wyłączony pasek menu, zastąpiony przez jeden przycisk. Tradycjonaliści mogą oczywiście standardowy wygląd przywrócić. Rozszerzono możliwości tzw. szybkiego wybierania (szybki wybór ulubionych stron na każdej nowo otwartej karcie). Dodano możliwość wyboru ilości miniatur oraz tła. Nowe funkcje prezentują się bardzo efektownie. Trudno się temu dziwić - nad całością zmian w wyglądzie czuwał grafik Jon Hicks.

Poprawiono także stare, dobrze znane z poprzednich wersji, funkcje Opery. Klient poczty e-mail, menadżer pobierania, dostosowywanie interfejsu, operowe widżety... Usunięto zauważone błędy, wszystko działa szybciej i stabilniej.

Innowacje


Nowa Opera jak zwykle przynosi innowacje w świecie przeglądarek WWW. Najważniejszą z nich jest Opera Turbo. To tryb przyspieszający przeglądanie stron WWW na wolnych łączach. Witryny są odpowiednio kompresowane, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i są szybciej przesyłane. Opcja ta szczególnie przydaje się, gdy korzystamy z modemu, zatłoczonych hotspotów lub innych połączeń mobilnych.

Aktualnie wielu internautów porzuca zwykłe oprogramowanie na rzecz webowych aplikacji dostępnych w sieci. Norweska przeglądarka wychodzi im na przeciw. Opera 10 została dużo lepiej przystosowana do korzystania z usług webowych. Dzięki temu możemy m.in. do obsługi poczty ustawić swój webmail, a jako czytnik RSS webowy reader (np. Google Reader).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.09.2009 21:53

BTW. Swoją drogę nie rozumiem po co redakcja podzieliła artykuł na 3 podstrony. Było ładnie na dwóch, teraz nie wiadomo po co jest dodatkowa krótka strona pomiędzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie Opera to nadal używałbym linksa. Opera to pierwsza przeglądarka w trybie graficznymi (oprócz Menuata ;-)), która działała pod "fribzdą".

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Gdyby nie było Opery korzystałbym z googlowego Chrome'a a dopiero potem z FF :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opera jako pierwsza bodaj dała mi możliwość przeglądania stron na kartach - tym mnie zdobyła ;) Co do kryterium używających Opery informatyków - znam takich, którzy z IE korzystają :P Ostatnio próbowałem korzystać z FF 3.5 portable - mało krew mnie nie zalała :D Myślę więc, że liczy się w wyborze wypadkowa naszych przyzwyczajeń, poczucia estetyki i wygody użytkowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja przesiadłem się na Operę na krótko, właśnie wtedy kiedy wystartowała z kartami. Wróciłem jednak do FF. Ciągle jednak testuję nowe wersje przeglądarek, więc się nie zarzekam na przyszłość. Szczególnie jak FF 3,5 zaczął się "wykładać" u mnie ostatnio...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Używałam Opery prawie rok... z ulgą wróciłam do FF. Żaden z moich znajomych informatyków (a paru ich jest) nie używa Opery... Nie wiem dlaczego, nigdy nie pytałam, ponieważ było to dla mnie naturalne :P Jedna funkcja w Operze jest bardzo przydatna- ustawienie odświeżania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może, że będzie ja używam po prostu od kiedy się pojawił ten "ficzer". Przezacny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.09.2009 18:42

Opera Unite ma być w wersji 10.1. Ponoć jeszcze nie jest wystarczająco przetestowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Operce" 10 brakuje tylko "ficzera" z bety - Opera Unite. http://labs.opera.com/downloads/
Moje prywatne zdanie na temat Opery: jedyna sensowna przeglądarka z natywnym supportem pod FreeBSD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Livio Rafał się nie nadaje na prezydenta bo nie ma brzucha

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.