Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13890 miejsce

Opéra Garnier - w cieniu Upiora

Opéra Garnier to niewątpliwie jedna z najbardziej znanych budowli tego typu w Europie. Rozgłos przyniosły jej nie tylko zapierające dech w piersiach architektura i fantastyczne przedstawienia... ale także mieszkający w podziemiach Upiór.

Budowa
Gmach Opery Garnier / Fot. Eric Pouhier; Creative Commons; http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palais_Garnier.jpgPrace budowlane rozpoczęły się w 1862 roku. Sam Napoleon Bonaparte wydał rozkaz rozbiórki ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych średniowiecznej zabudowy Paryża, aby zwolnić miejsce dla mającego powstać gmachu teatralnego. Projektantem budowli był francuski architekt Charles Garnier (1825-1898). W zamyśle budynek miał charakteryzować się przede wszystkim przepychem, co miało być symbolem bogactwa II Cesarstwa i jednocześnie symbolem kulturalnego mecenatu Napoleona. Prace budowlane napotkały się z kilkoma przeciwnościami. Okazało się, że teren pod budowę jest dość grząski, a do tego znajduje się tam podziemne jezioro, z którego przez osiem miesięcy wypompowywano wodę. Wojna francusko-pruska, pożar budynku w 1873 nie przyczyniły się do przyspieszenia prac budowlanych. Ostatecznie Opéra Garnier do użytku oddana została pod koniec roku 1874, a w 1875 odbyło się pierwsze przedstawienie - "Żydówka" Fromentala Halévy'ego. W 1896 roku podczas jednego ze spektakli na publiczność spadł żyrandol - zginęła jedna osoba.

Architektura
Klatka schodowa / Fot. Scarletgreen; Creative Commons; http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grand_escalier_de_l'op%C3%A9ra_Garnier.jpgCały budynek utrzymany jest w barokowym stylu, co charakteryzuje się bogactwem ozdób, złoceniami i ornamentami. Fasadę budynku symetrycznie dzielą jońskie pilastry oraz dwa łuki znajdujące się po zewnętrznych stronach budowli. Wszystko to zwieńczone jest kopułą oraz posągami mitologicznych postaci.
W podobnej stylistyce utrzymane jest wnętrze. Znajdziemy tu mnóstwo marmurowych i złotych rzeźb, figur kompozytorów i postaci z greckiej mitologii oraz freski. Wszystko to znajduje się w przestrzennych korytarzach, które miały ułatwiać odpoczynek między aktami sztuki. Ciekawostką jest fakt, że klatka schodowa opery zajmuje więcej miejsca niż scena z widownią.

Grand Foyer Opery / Fot. Eric Pouhier; Creative Commons; http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Le_grand_foyer-2.jpg&filetimestamp=20080212183533Upiór
To właśnie w operze Garnier rozgrywa się akcja powieści Gastona Leroux "Upiór w Operze". Francuz zainspirował się przede wszystkim jeziorem istniejącym w podziemiach oraz słynnym upadkiem żyrandola. W budynku opery powstawały także zdjęcia do filmu pod tym samym tytułem, do którego muzykę ze znaną na całym świecie uwerturą napisał Andrew Lloyd Weber.

Opéra Ganier dziś
W 1989 roku w Paryżu wybudowano Opéra Bastille, która stała się Operą Narodową i zastąpiła operę Garnier... choć nie do końca. Po dzień dzisiejszy odbywają się tutaj przedstawienia baletowe, a obiekt zmienił nazwę na Palais Garnier. Scena / Fot. Scarletgreen; Creative Commons; http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sc%C3%A8ne_de_l'op%C3%A9ra_Garnier.jpg

Opéra Garnier w liczbach:
- powierzchnia budynku: 11.000 metrów kwadratowych
- ilość miejsc na widowni: 2200
- maksymalna liczba artystów na scenie: 450
- ilość balkonów: 4
- waga głównego żyrandola: 6 ton

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zabrakło mi upiora? Głębszego spojrzenia na temat. Dobry początek na większy artykuł. 4*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli korzystamy z Wikipedii, to święta racja :)
Jeśli jednak sprawdzimy w w encyklopedii to Napoleon Bonaparte, zwany Napoleon I
Napoleon III - Charles Louis Napoleon Bonaparte, zwany Louis-Napoleon Bonaparte.

Komentarz został ukrytyrozwiń
4132
  • 4132
  • 28.02.2011 08:06

Napoleon III też Bonaparte

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napoleon Bonaparte nie mógł wydać rozkazu rozbiórki średniowiecznego Paryża, bo zmarł na wyspie św. Heleny 5 maja 1821 roku.
Rozkaz musiał wydać Napoleon III.
Ciekawostką jest fakt, że ogłoszono konkurs na projekt. Zgłosiło się chyba 172 kandydatów. W jury był hrabia Walewski, naturalny syn Napoleona Bonaparte.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.