Facebook Google+ Twitter

Opera Śląska zaprasza na Galę Tenorów

Jubileusz 90. urodzin wraz z 70-leciem pracy scenicznej tenora operowego Bogdana Paprockiego, będzie okazją do zaprezentowania plejady tenorów na bytomskiej scenie operowej.

Opera Śląska / Fot. Piotr A.JeleńW najbliższy wtorek, 22. września Opera Śląska w Bytomiu przedstawi melomanom Galę Tenorów w której oprócz Jubilata wystąpią: Maciej Komandera, Dariusz Pietrzykowski, Adam Sobierajski, Vitalij Wydra, Piotr Friebe, Adam Zdunikowski, Andrzej Lampert, Sylwester Kostecki oraz prowadzący Wiesław Ochman. Orkiestrą Opery Śląskiej pokieruje Tadeusz Serafin.

Bogdan Paprocki urodził się 23 września 1919 roku w Toruniu. Swe pierwsze kroki artystyczne stawiał w Lublinie w roku 1943, pod okiem Eugeniusza Koppa. Może poszczycić się ponad pięćdziesięcioma rolami scenicznymi. Z bytomską operą związał się w 1946 roku, debiutował w roli Alfreda, w sztuce Giuseppe Verdiego "Traviata". Na deskach Opery Śląskiej, nestor polskich tenorów odtworzył wiele innych ciekawych postaci, między innymi hrabiego Almavivy w "Cyruliku sewilskim", Gioacchino Rossiniego, Rudolfa w "Cyganerii" Giacomo Pucciniego, czy też Jontka w "Halce" Stanisława Moniuszki.

Bogdan Paprocki / Fot. http://farm4.static.flickr.com/3614/3494041292_be5d09efed.jpgZ końcem lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku artysta przeniósł się do Warszawy na scenę Teatru Wielkiego, gdzie kreował popisowe arie w roli Stefana w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki. Współpraca ze stołecznym teatrem trwała do końca lat osiemdziesiątych. W latach dziewięćdziesiątych w Teatrze Wielkim, gościnnie wcielał się w role Starego Fausta w "Fauście" Charlesa Gounoda, a także Cesarza Chin w "Turandocie" Giacomo Pucciniego.

W dniu swoich urodzin można będzie oglądać Jubilata w bytomskiej operze w roli Starego Fausta w "Fauście", a dzień później w Sali Koncertowej im. Adama Didura, śpiewak zaprasza na spotkanie pt. "Z Bogdanem Paprockim przez życie i sceny".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Niestety Steniu,zmianowość pracy nie zawsze pozwala na wszystko co by się chciało, ale to uroki życia.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A. Lampert, rzeczywiście ma świetny, wspaniały głos.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, rozumiem, że się wybierasz?
To zazdroszczę; p. Paprockiego, na żywo, słyszałam wieki temu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i także Andrzej Lampert zagości na Gali

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że Gala Tenorów nie odbywa się w Operze Krakowskiej. We Śląskiej występuje mój ulubiony artysta młodego pokolenia Andrzej Lampert (który i w muzyce rozrywkowej i klasycznej, spisuje się doskonale). :)

Andrzej Lampert - La Tosca - E lucevan le stelle - http://www.youtube.com/watch?v=UbKjway-gLk
Andrzej Lampert - Anna Maria (Opole 2007) - http://www.youtube.com/watch?v=A48U_S-jA68
Andrzej Lampert z zespołem PIN - Niekochanie - http://www.youtube.com/watch?v=OiV3rSIPGuk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.