Facebook Google+ Twitter

"Opera w garażu" „Két nő” w Teatrze Druga Strefa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-08 14:24

12 i 13 marca o godzinie 20 w ramach „Opery w garażu” w Teatrze Druga Strefa w Warszawie wystąpią dwie węgierskie solistki operowe światowej sławy: Szakács Ildikó (sopran) i Banai Sára (mezzosopran) w spektaklu „Két nő” (Dwie kobiety).

 / Fot. mat. prasowySzakács Ildikó jesienią 2007 wystąpiła w wieczorze solowym w nowojorskim Carnegie Hall, a już za kilka dni warszawiacy będą mieli okazję posłuchać jej w mokotowskim Teatrze Druga Strefa. Powodzenie cyklu "Opera w Garażu" w Teatrze Druga Strefa trwa już trzeci rok. Zapraszanie spektakli niewarszawskich zostało docenione nie tylko przez melomanów ale i przez lokalną publiczność Mokotowa.

„Jeżeli myślisz, że opera jest tylko dla snobów i starych babć pora wysłuchać naszej opowieści” – tymi słowami Párhuzamos Univerzum Csoport (PUCs) czyli Grupa Równoległego Wszechświata (skrótowo: Pucz) zachęca do poznania świata opery. Ich spektakl Két nő (Dwie kobiety) to równolegle opowiadane monodramy dwóch Europejek. Jedna urodziła się na wojennym wschodzie kontynentu a druga na dostatnim zachodzie. Każda z nich
pokonuje inne uwarunkowania materialne i kulturowe, aby móc spełnić to samo marzenie, aby móc śpiewać.

Takie podejście do tematu dwóch kultur jest bliskie nie tylko Węgrom czy Polakom - jedność kulturowa Europy Środkowej zna to zagadnienie od Finlandii po Chorwację. Melomani będą mieli okazję wysłuchać kilkunastu arii z oper m.in. Webera, Czajkowskiego, Dworzaka czy Pucciniego a widzowie, dla których opera nie wydaje się być interesującym gatunkiem, będą mieli wyjątkową okazję aby się przekonać, że dzięki połączeniu z monodramem i wykorzystaniu technik multimedialnych współczesnej operze z jednej strony daleko do klasycznych kanonów a z drugiej przybliża je, udowadniając ich ponadczasowe piękno.

 / Fot. .Powodzenie cyklu Opera w Garażu w Teatrze Druga Strefa trwa już trzeci rok. Zapraszanie spektakli niewarszawskich zostało docenione nie tylko przez melomanów ale i przez lokalną publiczność Mokotowa.
Teatr gościł już spektakle: „La serva padrona” Giovanni Pergolesiego, „Maski władzy” Romana Maciejewskiego czy „Kastraci, legenda niechciana” – wieczór arii operowych prowadzony przez Tomasza Raczkiewicza.

Tym razem, we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, Teatr Druga Strefa przybliży twórczość artystów z Węgier, udostępniając swoją scenę młodemu pokoleniu budapeszteńskich śpiewaczek.

Párhuzamos Univerzum zrzesza młode absolwentki węgierskich akademii muzycznych oraz twórców nowoczesnych technologii multimedialnych. Prezentuje klasyczne arie operowe przedstawiane w aranżacjach inspirowanych wyzwaniami i rzeczywistością epoki cyfrowej. W swoim dorobku ma nawet operowy flash mob.

Párhuzamos Univerzum Csoport (PUCs)
Dwie kobiety - wieczór arii operowych na wspólnej szerokości geograficznej
Helga: Szakács Ildikó
Ruma: Banai Sára
fortepian: Katona Anikó
reżyseria: Kovács Krisztián
współpraca: Moroz Filip
animacja: Csornay Pèter

Solistki:
Szakács Ildikó - sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie na wydziale wokalnym. Regularnie występuje w budapeszteńskich teatrach, w Teatrze Narodowym i Operze. Razem z grupą Bel-Canto występowała w Europie i Ameryce Północnej. Jesienią 2007 wystąpiła w wieczorze solowym w nowojorskim Carnegie Hall.

Banai Sára - mezzosopran
W 2005 ukończyła Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie na wydziale dyrygent chóru i rozpoczęła studia na wydziale wokalnym Uniwersytetu Istvána Széchenyiego w Győr, które ukończyła w 2009. Współpracuje z grupą Bel Canto, orkiestrą kameralna Albinion i teatrem muzycznym Filoména.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.