Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27369 miejsce

Opera Wrocławska zaprasza na premierę "Czarodziejskiego fletu"

Opera Wrocławska proponuje wyśmienite zakończenie roku. Przygotowała mistrzowski spektakl Mozarta "Czarodziejski Flet", który dzięki baśniowemu nastrojowi oraz wybitnym realizatorom jest wyjątkową propozycją na sylwestrowy wieczór.

prof. Ewa Michnik na tle kostiumów / Fot. Sebastian Ottenbreit"Czarodziejski Flet" skomponowany został w XVIII wieku za namową Emanuela Schikanedera, członka tej samej loży masońskiej, do której należał Wolfgang Amadeusz Mozart, dlatego też opera przepełniona jest hasłami humanizmu i wolnomularstwa. Uwypukla idee braterstwa, pomocy oraz postulaty rewolucji francuskiej, dotyczące pozycji człowieka w społeczeństwie. Jednostka winna być wyniesiona ponad lud w nagrodę za jej czyny, a nie z powodu urodzenia.

Trójka, liczba wolnomularzy, u Mozarta jest bardzo popularna: trzech chłopców, trzy damy, trzech kapłanów, trzykrotna prezentacja tematu w uwerturze, trzykrotny odgłos trąb, trzy próby Tamina i Paminy i jeszcze jedną tajemniczą trójkę dorzuciła Opera Wrocławska. - To jest w ostatnich latach nasze trzecie podejście do "Czarodziejskiego Fletu". Pierwsza wersja była krótko wystawiana, publiczność nie chciała tego oglądać, nie chciała takiej inscenizacji. Następną graliśmy w Teatrze Współczesnym, musieliśmy zdemontować 3 rzędy, by umieścić orkiestrę. Wreszcie po remoncie, po raz trzeci wystawiamy "Czarodziejski Flet" po to, by połączyć teatr współczesny z urodą światła, kostiumów, projekcji – opowiada dyrektor Opery Wrocławskiej, Ewa Michnik.

Dr Dariusz Mikulski - Kierownictwo muzyczne / Fot. Sebastian OttenbreitKierownictwo muzyczne objął Dariusz Mikulski, znamienity dyrygent i waltornista, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, konsultant artystyczny Thailand Philharmonic Oschestra, adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi. Współpracuje z wieloma orkiestrami polskimi i zagranicznymi, na stale mieszka w Berlinie i Wałbrzychu. Uwagę zwrócić należy na zdobyte wykształcenie Dariusz Mikulskiego. Ukończył studia z wyróżnieniem na AM w Łodzi, zdobył doktorat w 2002 roku, jest absolwentem Mozarteum, AM w Stuttgarcie. Wykłada na renomowanych europejskich uczelniach. Prowadzi również interesującą działalność na rzecz promocji polskich artystów, założył biuro koncertowe, agencję artystyczną i reklamową Concorno Kulturmanagement, zajmującą się propagowaniem kultury polskiej i naszych artystów w Niemczech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Lubię spektakle w Operze Wrocławskiej. Świetnie o tym piszesz Sebastianie, ja chętnie fotografuję przedpremierowe próby. Podczas kolejnej premiery, być może razem stworzymy ciekawy materiał? :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę przyznać, że Opera Wrocławska jest naprawdę świetna. Choć warszawska też niczego sobie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.