Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25413 miejsce

Operacja Talos-Bogusław Wołoszański. Recenzja

Autor znany jest z programów telewizyjnych. Jego "Sensacje XX wieku" swego czasu przyciągały wielu fanów przed telewizory. Być może, dlatego, że ten człowiek potrafi opowiedzieć nawet błahą historię z niesamowitą pasją i dociekliwością.

 / Fot. Materiały promocyjne Wydawnictwa WołoszańskiNie inaczej jest też z tą powieścią. „Talos” to książka oparta na prawdopodobnych wydarzeniach, ale na takich, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogły wydarzyć się podczas II wojny światowej.

Jest wieczór. Oficer SS ze straży niezwykle tajnego bloku w obozie w Dachau za chwilę wsiądzie do taksówki, aby spotkać się z pewnym człowiekiem. Ten ma mu przekazać wskazówki i pieniądze. Niestety nigdy na to spotkanie nie dotrze. Ginie pod kołami ciężarówki. Śmierć oczywiście upozorowano a SS-man ginie z rąk służb niemieckiego wywiadu. Czy za całą sprawą kryć może się sam Heinrich Himmler?

Szefowie polskiego wywiadu w Warszawie są zgodni, że wpadli na trop czegoś niezwykle ważnego. Do akcji posyłają osobliwego, ale najlepszego z najlepszych – Michała Sosnowitza. Jak karty w grze układają się pewne zdarzenia, ludzie, fakty. W tej stawce udział również biorą szefowie wywiadu brytyjskiego – Stewart Menzies oraz niemieckiego Heinrich Himmler. Gra staje się coraz bardziej niebezpieczna a dotyczy tajemniczego, niemieckiego projektu Talos. Chodzi o stworzenie bezwolnej maszyny do zabijania w skórze prawdziwego człowieka. Wszystko wskazuje na to, że Talos istniał naprawdę.

Wołoszański z sobie znaną precyzją opisuje kolejne wątki. Autor to prawdziwy mistrz budowania napięcia. Intryga zawiązana jest niekonwencjonalnie i enigmatycznie, a zagadka pozostaje nierozwiązana do ostatniego rozdziału. Czytelnik nie zawiedzie się, jeśli oczekuje dobrej i mocnej literatury.

Trochę może nużyć poboczność wątków. Wiele spraw, co chwilę rozpoczyna się od nowa, pojawia się sporo nazwisk i cała masa szczegółów. Wołoszański jest tak drobiazgowy w opisach, że na stronie 109 powieści sam się pogubił. Agentka wsiada we Wrocławiu do tramwaju linii 10, aby wysiąść pół strony dalej z autobusu. Jednak tego typu pomyłkę należy autorowi wybaczyć.

Powieść jest świetnie wydana, w twardej okładce na porządnym papierze i oczywiście czyta się ją z niezwykłą przyjemnością. Gorąco polecam.


Autor: Bogusław Wołoszański
Tytuł: Operacja Talos
Wydawnictwo: Wołoszański
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
Liczba stron: 324

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.