Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14385 miejsce

Operacja Teapot - niepublikowany film z prób nad bronią atomową

Rzadki materiał filmowy ukazujący próby z bronią atomową, to przypomnienie jednego z niepokojących rozdziałów w historii ludzkości. Amerykańskie testy, które przeprowadzono w 1955r., dziś jako wcześniej niepublikowany dokument w jakości HD.

Kadr z dokumentu przedstawiającego próby nad bronią atomową, jakie przeprowadził rząd USA w 1955r. w ramach Operacji Teapot. / Fot. screenshot by Pawel JankowskiZimna wojna w latach 50. błyskawicznie ugruntowała wszechobecny lęk przed atomową apokalipsą. Wyścig zbrojeń i podbój kosmosu nieustannie zwiastowały brak jakichkolwiek gwarancji na dzień jutrzejszy. Dychotomia interesów Wschodu i Zachodu zdawała się prowadzić do jedynego zbieżnego punktu geopolitycznych waśni. Do nuklearnej zagłady. Podobnie odczuwalne napięcie w skali globalnej, dało o sobie znać ponownie dopiero w latach 80-tych.

Dokument filmowy, który zachował złowieszczy obraz sprzed pół wieku, to zapis działań pod niewinną nazwą Operacji Teapot (czajnik, imbryk). Rzecz dotyczyła militarnego przedsięwzięcia w postaci serii prób jądrowych. W 1955 roku na terenie poligonu w Nevadzie odbyło się 14 różnego rodzaju testów z bronią atomową. W internecie można znaleźć wiele materiałów filmowych o podobnej tematyce, jednak poniższy dokument odznacza się jakością, która potęguje wymowę tego obrazu.

Film został opublikowany na YouTube, w dniu 30 września przez AtomCentral, stronę poświęconą historii bomby atomowej. Nie ma dźwięku, jedynie widok eksplozji. Drzewa Jozuego [jukka krótkolistna - przyp. aut.] i pojawiający się ludzie na pierwszym planie, nadają sekwencjom wymiaru nierzeczywistości.

W czasie niespełna 100 sekund można oglądać wybrane próby o nazwach "Moth" (22 luty; 2 kilotony),"Tesla" (1 marzec; 7 kiloton) i "Hornet" (12 marzec; 4 kilotony), oraz klasyfikowane pod oznaczeniem ESS (Effects Sub-Surface) (23 marca; 1 kilotona) i Bee (22 marca; 8 kiloton). W przypadku ESS skupiono się na przeprowadzeniu wybuchu z urządzeniem testowym umieszczonym około 20 metrów poniżej poziomu gruntu. Przy próbie Bee uczestniczyło około 3 tysięcy cywilów i wojskowych, w tym żołnierze marines.

Po zakończeniu II wojny światowej, Stany Zjednoczone dokonały ponad tysiąca prób z bronią atomową. Zazwyczaj miało to miejsce właśnie na terenie poligonu atomowego Nevada Test Site (ok. 3,5 tys. km kwadratowych). Wspomniana wyżej Operacja Teapot została zatwierdzona przez prezydenta Dwighta Eisenhowera w dniu 30 sierpnia 1954r. Rząd Stanów Zjednoczonych testował wtedy również wpływ wybuchu jądrowego na żołnierzy. Pierwsza próba z tej serii nosiła nazwę "Wasp" i odbyła się 18 lutego 1955 roku. Nie dalej niż jeden kilometr (!) od epicentrum wybuchu bomby o sile 1,2 kilotony rozlokowano wojsko. Mundurowi pozostawali w czołgach i innych pojazdach. Wiedzieli tylko, że odbywają ćwiczenia "Desert Rock VI". Zazwyczaj nie mieli jeszcze pojęcia na jakie niebezpieczeństwo są wystawieni.

Według amerykańskich ekspertów, tylko 14 wybuchów atomowych przeprowadzonych w ramach Operacji Teapot, mogło doprowadzić do zachorowań na raka tarczycy u około 13 tys. cywilów, z czego co najmniej 650 zmarło. Podobne statystyki dotyczące żołnierzy pozostają nieznane.

AtomCentral zapewnia, że prezentowany film jest materiałem dotąd niepublikowanym.
źródło: CNET

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.