Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13800 miejsce

Operowa awangarda Diablo Swing Orchestra

Po trzech latach przerwy szóstka demonicznych szwedów powraca z zachwycającym nowym materiałem. "Sing-Along Songs For The Damned & Delirious" to muzyczna jazda bez trzymanki.

 / Fot. PromoW jednym z wywiadów udzielonych niedługo po wydaniu debiutanckiego krążka "Butcher's Ballroom", wokalista Daniel Hakansson pierwszy raz nazwał muzykę DSO "operą buntowników". Trudno stwierdzić czy sam przewidywał kierunek w jakim podąży zespół, ale jeśli już wtedy kształtowała się myśl o stworzeniu pełnowymiarowej opery łączącej awangardę z klasyką gatunku, winnyśmy nazywać ich wizjonerami.

Wedle przekazów, które zachowały się po dziś dzień, w XVI wieku na terenie Szwecji działała trupa muzyczna, przez wielu nazywana "pomiotem szatana". Ich muzyka miała moc jednania nieprzychylnych sobie ludzi i rozbudzania ducha rewolucji. Król zaniepokojony sytuacją, postanowił wydać na członków orkiestry wyrok śmierci. Rozpoczęło się bezlitosne polowanie, a rządzący wyznaczył za ich głowy potężną sumę. Orkiestra zmuszona przez ponad dwa lata do ciągłego ukrywania się, postanowiła raz na zawsze skończyć życie w ucieczce i zapowiedziała swój ostatni występ - wielki finał.

Przed tym jednak podpisali diabelski pakt, według którego 500 lat po śmierci członków, potomkowie mają za zadanie odbudować oryginalną orkiestrę, kultywując ich jedyny w swym rodzaju prowokacyjny styl. Tysiące zebranych osób obserwowały z zapartym tchem jak zespół wykonywał pieśń po pieśni, aż wreszcie, gdy ostatnie dźwięki wybrzmiały, rycerze króla przełamali się przez tłum pospólstwa i przyszłych męczenników zaciągnięto do więzienia. Parę dni później sześć osób zawisło.

 / Fot. Promo"Sing-Along Songs For The Damned & Delirious" zostało bez wątpienia stworzone na podobieństwo opus magnum - utworów o których pamięć przeszła do historii. Potomkowie "szwedzkich demonów" nie boją się eksperymentować z coraz dziwniejszymi stylami muzyki. I tak na płycie możemy usłyszeć tango argentyńskie, psy trance i rosyjską muzykę ludową. Wszystko to zostało splecione ze sobą w żelaznym uścisku konwencji opery, a nawet pomimo tak dużych rozbieżności, gna jak karuzela. Podróż przez to muzyczne widowisko zaczynamy od energetycznego "A Tap Dancer's Dilemma", który to już na starcie pokazuje słuchaczowi że sopran Annlouice Loegdlund nie będzie osamotniony. Już w kolejnych utworach widać, że jej anielski śpiew doskonale dopełnia niski, wręcz stworzony do występów scenicznych głos Hakanssona. I tak oto w "Vodka Inferno" miłosna kłótnia przeplata się z rytmami spoza wschodniej granicy i mocną, amerykańsko brzmiącą sekcją gitarową, a "Rancid Romance" wręcz wre emocjami podczas tanecznej i muzycznej bójki kochanków.

O ile jeśli jeszcze na debiutanckim "Butcher's Ballroom" poszczególne utwory oddawały klimat danych epizodów z życia muzyków, to na ich drugiej płycie na jedyny wyłom z ciągłości płyty możemy liczyć dopiero słuchając finalnego "Stratosphere Serenade". Ponad ośmiominutowy muzyczny majstersztyk podzielić można na dwie części - pierwszą, w której prym wiedzie Annlouice oraz kończący płytę szał gitarowy w wykonaniu Manteforsa i Hakanssona z pomocą Bergiona. Niestety za mało na tej płycie wiolonczeli, która tworzyła niepowtarzalny klimat na ich debiucie, głownie za sprawą techniki "slap" jaką posługuje się w grze nań właśnie Bergion.

"Sing-Along Songs For The Damned & Delirious" aż prosi się o wystawienie na deskach opery.
Muzycy z mroźnej Szwecji płynnie zmieniając scenografię przenosząc nas w sam środek szatańskiego korowodu karnawałowego lub do syberyjskiej knajpy wypełnionje pijanymi robotnikami. Gdy docieramy do końca naszej muzycznej wędrówki, ręce aż same rwą się do długich oklasków. Oto wystąpiła Diabelska Orkiestra, awangardowi wirtuozi XXI wieku.

Tracklista:
01. A Tapdancer's Dilemma
02. A Rancid Romance
03. Lucy Fears the Morning Star
04. Bedlam Sticks
05. New World Widows
06. Siberian Love Affairs
07. Vodka Inferno
08. Memoirs of a Roadkill
09. Ricerca Dell'Anima
10. Stratosphere Serenade

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.