Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13596 miejsce

Opiekun też jest ważny

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-07-11 10:15

W Sopocie rozwijana jest sieć oparcia społecznego dla rodziny sprawującej opiekę nad swoim niesamodzielnym krewnym. Jest to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przede wszystkim przez osoby opiekujące się swoimi bliskimi dotkniętymi demencją.

Ze względu na sytuację demograficzną Sopotu (ponad 26% mieszkańców to osoby w wieku poprodukcyjnym) w ostatnich latach priorytetem stały się działania skierowane do tej grupy mieszkańców. Propozycje i inicjatywy realizowane przez Miasto Sopot mają na celu zapewnienie osobom starszym warunków umożliwiających dobrą jakość ich życia. - Oprócz zapewnienia kompleksowego wsparcia dla samych seniorów, w Sopocie rozwijana jest również sieć oparcia społecznego dla rodziny sprawującej opiekę nad swoim niesamodzielnym krewnym. Jest to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przede wszystkim przez osoby opiekujące się swoimi bliskimi dotkniętymi demencją, m.in. chorobą Alzheimera – podkreśla Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Rozpoznanie demencji w przebiegu starzenia się, zmienia życie nie tylko samej osoby, która choruje ale również całego jego otoczenia. Przebieg choroby sprawia, że chory traci samodzielność i potrzebuje pomocy oraz nieustannej obecności opiekuna, którą najczęściej jest współmałżonek lub dorosłe dzieci. - Opiekun, postawiony w nowej sytuacji, często czuje się zagubiony, osamotniony i bezradny a ilość problemów związanych z opieką może powodować narastające poczucie izolacji – podkreśla Grażyna Sujecka-Ruła, kierownik Działu Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot. Aby zapobiec takiej sytuacji sopocki MOPS prowadzi grupę wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych oraz zapewnia indywidualne konsultacje z psychologiem.
W lipcu sopocki MOPS poszerzył swoją ofertę pomocy dla opiekunów osób niesamodzielnych i ich rodzin tworząc miejsca dziennego pobytu dla seniorów z chorobą Alzheimera i innymi demencjami. Celem projektu „Opiekun też jest ważny”, który współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jest wzmocnienie kompetencji osób sprawujących opiekę nad osobami chorymi poprzez czasowe odciążenie opiekunów w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad swoimi bliskimi.
- Stacjonarny pobyt chorego pod opieką terapeutów daje tak potrzebne opiekunowi wytchnienie – podkreśla Małgorzata Chrzanowska – psycholog z sopockiego MOPS-u udzielający wsparcia seniorom oraz ich rodzinom. Opiekunowie domowi często izolują się od społeczeństwa, wstydząc się ujawnić swój problem i przyznać, że potrzebują wsparcia i pomocy, sami zmagają się z chorobą swojego bliskiego. Wieloletnia opieka nad chorym z chorobą otępienną jest obciążeniem psychologicznym, a z czasem wypala opiekuna psychicznie, dlatego tak ważne wzmocnienie opiekuna w jego codziennej trudnej roli.
Zajęcia w ramach dziennego pobytu seniorów będą się obywały od 16.07.2014 r. do 31.12.2014 r. w środy i soboty w godz. 8.00 do 14.00 w Środowiskowym Domu Samopomocy – Ośrodku Adaptacyjnym przy ul. Kazimierza Wielkiego 14. W ramach zajęć prowadzona będzie: terapia zajęciowa, wspomnieniowa, trening funkcji poznawczych oraz zajęcia kulturalno – towarzyskie. Podczas pobytu zapewniony będzie jeden gorący posiłek a dla uczestników mniej sprawnych ruchowo istnieje możliwość dowozu. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W ramach tego projektu działa również grupa wsparcia dla opiekunów oraz poradnictwo psychologiczne.
Od lipca, w siedzibie MOPS-u działa również Punkt Konsultacyjno - Informacyjny realizowany przez Stowarzyszenie „Po_moc” w ramach projektu dofinansowanego przez Miasto Sopot. We wtorki i środy w godz. 16.00-18.00, mieszkańcy Sopotu mogą uzyskać niezbędne wsparcie, pomoc oraz informację dotyczącą kompleksowej pomocy i usług świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych z chorobą Alzheimera i innymi chorobami związanymi z demencją, poradnictwo psychologiczne, prawne, socjalne oraz instruktaż opiekuńczy.
- Każda choroba, szczególnie przewlekła odciska piętno nie tylko na chorym ale i wpływa na funkcjonowanie najbliższej rodziny. Zapewnienie kompleksowego specjalistycznego wsparcia choremu i jego rodzinie może znacząco pomóc w ich wzajemnym lepszym funkcjonowaniu i poprawić jakość ich życia - podkreśla Małgorzata Chrzanowska. Ważne jest przygotowanie zarówno osoby chorej, jak i jego rodziny do życia z przewlekłą i postępującą chorobą, jaką jest Alzheimer oraz inne demencje. Edukacja opiekuna na temat choroby i zmian jakie zachodzą wraz z jej postępem, pozwala opiekunowi lepiej zrozumieć i poradzić sobie z destrukcyjnym czasem zachowaniem chorego, który niekiedy diametralnie zmienił swoje nawyki, zachowanie i osobowość.
Warto rozejrzeć się w swoim otoczeniu i skorzystać z różnych form wsparcia jakie oferują instytucje i organizacje pomocowe oraz poszukać grupy wsparcia. Izolacja od otoczenia i zamknięcie się wraz z chorym w domu, może szybko doprowadzić do wyczerpania i zniechęcenia a dzięki wsparciu społecznemu rola opiekuna może stać się łatwiejsza.
Szczegółowe informacje na temat działań na rzecz seniorów oraz wsparcia opiekunów można uzyskać w Dziale Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym sopockiego MOPS-u, przy ul. Kolejowej 14, pok. 02, tel. 58 551-17-10.
(Agnieszka )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.