Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8103 miejsce

Opiekunką być. O pracy Polek zatrudnionych w Niemczech

Ostatnimi czasy jednym ze sposobów opieki nad seniorami staje się wynajęcie do opieki prywatnej opiekunki. Coraz więcej Polek wyjeżdża poza granice kraju, by pracować w charakterze opiekunki osób starszych.

Migracje kobiet poza granice naszego kraju można uznać za jeden z ważnych trendów obowiązujących na rynku pracy. NaOpiekunka potrzebna ! / Fot. Klaudia Twarda przykładzie Polski tradycyjne kierunki wyjazdów pracowniczych obejmują głównie Niemcy, Włochy i USA. Już teraz w Niemczech około 30 tys. opiekunek z kwalifikacjami może znaleźć pracę. Według statystyk na jedną opiekunkę przypada trzy posady do objęcia w domach starców. Przewiduje się, że do roku 2050 liczba osób pracujących w sektorze opieki może wzrosnąć aż do ponad 2 milionów.

Ciężka praca...
Praca opiekunki to nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim obciążenie emocjonalne, związane z zaangażowaniem w wykonywanie zadania. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą panować nad emocjami, zwłaszcza w przypadku konfliktu z podopiecznym, a cierpliwość i zachowanie zimnej krew są bardzo przydatne. Praca z seniorami wymaga od kobiet pogodnego usposobienia, pozytywnego myślenia, a także empatii i cierpliwości. Najlepiej gdy są otwarte, wzbudzają zaufanie i sympatię, ponieważ w ten sposób łatwiej zdobywają przychylność podopiecznych. Nie jest to łatwe zadanie.

Osoby w podeszłym wieku bardzo często zachowują się dość opryskliwie, są rozgoryczone życiem, nie potrafią zapanować nad swoimi nerwami, bywają wybuchowe i pełne żalu do ludzi:"Mojej babce ciągle przeszkadzało to, jak układam rzeczy na przetartej z kurzu szafce. Musiałam dokładnie zapamiętać co, jak i gdzie było położone, bo zaraz była złość. Po każdym moim sprzątaniu musiała dokładnie sprawdzić czy wszystko jest tak jak być powinno(…). Nawet zostałam kiedyś upomniana o to, że odłożyłam gazetę, która przeczytałam na stoliku zamiast schować ją w szufladzie pod nim”- mówi Pani Elżbieta (57 lat), wyjeżdżająca do Niemiec w charakterze opiekunki.

Do innych obowiązków opiekunek należą też: sprzątanie domu, przyrządzanie posiłków, robienie zakupów, zmiana pościeli, zajmowanie się załatwianiem ważnych spraw na mieście (płacenie rachunków, poczta, wizyta w aptekach). Oprócz tego typu zadań, opiekunki muszą też zorganizować czasu wolny dla seniorów, wliczamy do niego czas na rozmowy, spacery, oglądanie telewizji, a także przygotowywanie innych dodatkowych, ciekawych zajęć. W zależności od stanu zdrowia ich obowiązkiem jest też opieka i pomoc chorującym osobom Ta jednak wymaga fachowego przeszkolenia i wiedzy i podejścia do konkretnej choroby. Opiekunki pracujące z osobami starszymi muszą być przygotowane na różnego typu sytuacje.

Mogą liczyć nie tylko na wdzięczność ze strony starszych ludzie, ale też agresywne i niewdzięczne zachowania:
"Kiedyś rodzina mojej babci posądziła mnie o kradzież. Może nie wprost, ale było to jednoznaczne. Syn poprosił o kupienie leków dla babci i dał pieniądze. Przyniosłam leki oraz resztę pieniędzy i położyłam je na stole. W międzyczasie babcia wzięła część pieniędzy na zapłacenie ogrodnikowi, a kiedy przyszedł syn zerknął na paragon i resztę pieniędzy to stwierdził, że to ja je zabrałam. Nie powiedział tego wprost, ale słyszałam ich rozmowę. W pierwszej chwili syn uznał mnie za złodziejkę, dopiero później sytuacja się wyjaśniła. To było niemiłe z jego strony" – dodaje Pani Elżbieta.

Tego typu zachowania wymagają od nich tolerancji i dużego opanowania. Doświadczenia opiekunek z pracy mogą być odbierane przez każdą z nich w odmienny sposób, jednak w większości praca określić można jako: wymagającą wyrzeczenia, poświęceń, siły i mocnej psychiki, stresującą, pracę „na walizkach” oraz bardzo niewdzięczną:„Ta praca kosztowała mnie dużo wyrzeczeń, zwłaszcza związanych z przebywaniem z dala od rodziny. Kilka razy wyjechałam do pracy w Święta Bożego Narodzenia, byłam z dala od męża i dzieci. Płakać mi się chciało, że na stare lata i po tylu latach pracy fizycznej, muszę znowu tak się męczyć” – dodaje Pani Elżbieta.

Tak samo z czasem wolnym w pracy: "Jeżeli nie wyegzekwujemy go na początku, to później nie będzie nawet o tym mowy”- stwierdza Pani Elżbieta.

Wszystko w tej pracy zależy od miejsca, rodziny i podopiecznych, którymi trzeba się opiekować. Jedno jest pewne - to zawód naprawdę bardzo ciężki i wymagający dużej odpowiedzialności i wewnętrznego samozaparcia. Motywacją są oczywiście pieniądze, a te które opiekunki zarobią za granicą, są dla nich bardzo często jedynym źródłem utrzymania. W tej sytuacji praca poza granicami Polski okazuje się dla nich jedynym rozwiązaniem.

Źródła:
Opieka nad ludźmi starszymi (poradnik), Anna Odrobińska
http://praca.interia.pl/news-75-tys-wykwalifikowanych-opiekunek,nId,723815

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.