Facebook Google+ Twitter

OPINIE: Bez rewelacji - subiektywny ranking haseł wyborczych

Proste i chwytliwe, ale nie banalne. Takie powinno być hasło wyborcze. Sztabowcy znów próbowali osiągnąć ideał, ale nie rzucili wyborców na kolana. Oto subiektywny ranking sloganów z tegorocznej kampanii.

miejsce 8

"Ja nie jestem jednym z nich. Ja jestem jednym z was." (Andrzej Lepper)

Najdłuższe nie znaczy w tym przypadku najlepsze. W haśle lidera Samobrony nawet mało wprawne ucho wychwyci fałszywy ton. Lepper, były wicepremier i minister rolnictwa, były wicemarszałek Sejmu jak najbardziej jest "jednym z nich". I to wcale nie jednym z lepszych. W dodatku hasło razi podwójnym "ja", które dałoby się bez uszczerbku na treści usunąć, a poza tym większość odbiorców drażni nadużywanie tego zaimka, zwłaszcza na początku zdania.

miejsce 7

"Wolność i praworządność" (Janusz Korwin-Mikke)

Polska jest wolna i praworządna. Mniej lub bardziej, ale jest. Nie ma o czym rozmawiać. Hasło puste, tzw. komunikat zero.

miejsce 6

"Wybierz swój dobrobyt" (Andrzej Olechowski)

Polacy emocjonują się wyborami prezydenckimi bardziej, niż parlamentarnymi i ciężko to wyjaśnić, jeśli zastanowić się nad ich znaczeniem. Prawdopodobnie po prostu część ludzi nie wie po co wybiera. Nie jest to jednak ta część, która mogłaby oddać swój głos na Olechowskiego. Hasło więc chybione, bo prezydent na dobrobyt wpływ ma mniej więcej taki, jak Stronnictwo Demokratyczne na wyniki sejmowych głosowań.

miejsca 5-4

"Najważniejsza jest wiarygodność" (Marek Jurek)
"Polska jest najważniejsza" (Jarosław Kaczyński)

Kandydaci mówią wyborcom co jest najważniejsze, a ludzie tego nie lubią. Poza tym nie wprowadzają nic odkrywczego. Hasła do bólu banalne.

miejsce 3

"Razem zmienimy Polskę" (Grzegorz Napieralski)

Młody, na tle innych kandydatów, Napieralski aktywizuje młodych wyborców, zwracając się do nich z plakatów w formie graffiti. Jest przynajmniej jakaś próba.

Miejsce 2

"Dialog i porozumienie" (Waldemar Pawlak)

Mniej chwytliwa wersja hasła zwycięzcy rankingu. Może trafić do potencjalnego wyborcy, bo dotyka istoty wyborów (w przeciwieństwie do hasła Olechowskiego). Po doświadczeniach ostatniej prezydentury widać, że właśnie dialog jest ważny.

Miejsce 1

"Zgoda buduje" (Bronisław Komorowski)

Zwycięzca ostatnich wyborów opóźniał i utrudniał pracę rządu, a kandydat PO daje szansę na budującą zgodę. Minimalna przewaga nad hasłem Waldemara Pawlaka, z racji chwytliwej prostoty hasła, reszta podobna.


Haseł Kornela Morawieckiego i Bogusława Ziętka próżno szukać, podobnie jak samych kandydatów w większości przedwyborczych sondaży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

arnold szchwarzenegger
  • arnold szchwarzenegger
  • 01.11.2010 17:48

intelektualny to biedaczek, który napisał, że Polska jest krajem wolnym i praworządnym. Kolezko, zyjesz w stanie iluzji.
włąśnie najbardziej trafionym hasłem jest hasło Janusza Korwin Mikkego. Ale żeby wiedzieć, co naprawe zxawiera sie w tym hasle trzeba kilka lat pochodzic jednak do szkoły

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albo nie. Na stronie korwin-mikke.pl jest hasło i program partii, natomiast JKM jako kandydata na prezydenta ma wszystko tutaj: http://2010prezydent.org (z boku co ma do zaoferowania tym tym i tamtym, a w stopce strony linki do dalszych rzeczy). Nie widzę jednak hasła wyborczego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwracam honor, na stronie jest jako hasło wyborcze.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na spocie wyborczym JKM nie widać hasła "Wolność i Praworządność", które jest nota bene nazwą partii w której on jest.
I dlaczego Imienniku twierdzisz, że żaden nie ma programu? Każdy z nich ma wizję państwa zbieżną ze swoimi poglądami, a niektórzy (Komorowski raczej nie, na stronie jego nie znalazłem) mają nawet program który definiuje ich styl rządzenia czy rzeczy, na które trzeba położyć nacisk (Jurek, JKM, więcej nie wiem bo nie sprawdzałem).
Inna sprawa, że jako prezydenci niekoniecznie wiele mogą zrobić - chyba, że zmienić konstytucję.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Motywuje mnie ta dyskusja w komentarzach, toć to pierwszy mój tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

w takim razie Panie Tomku proszę podać przykład dobrego sloganu wyborczego :) proszę sobie wyobrazić idealnego kandydata i wymyślić dla niego hasło - bardzo jestem ciekawy efektu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale, osobiście uważam, że ich hasła nic z marketingiem nie mają wspólnego... oni je chyba sami wymyślali. Wszystkie są beznadziejne... NO THEY CAN'T. I przyznaje B.Komorowski moim kandydatem nie jest, ale gdyby był, to byłbym bardzo zaniepokojony jego hasłem, kampanią, poparciem... Tak jak jestem teraz, w wypadku swojego kandydata, którego, choć nie powinienem tego mówić, traktuję jako swego rodzaju wybór konieczny, niekoniecznie jednak mniejsze zło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... hasło Morawieckiego to "RAZEM" i juz. też chwytliwe :) a Bogusław Ziętek to nas chyba czymś grubym zaskoczy tuż przed wyborami i wygra :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku O. marketing jakikolwiek w tym polityczny działa nz trochę innych zasadach. Jeżeli dajmy na to jesteś przeciwnikiem Komorowskiego, żaden slogan nie zmieni Twego podejścia, bo nie jest to jego celem. To co Ci się wydaje banalne, może scementować przekonanych, działać jak rodzaj kompasu i dać do myślenia tym, którzy zdecydowani nie są :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie rujnowali to by nie musieli teraz nic budować, ale tylko rządzić. A może to premier był kłótliwy przez ostatnie 5 lat?? Wina leży po obu stronach, w tym wypadku po wszystkich. Nikt w polskiej polityce, kto ma coś do powiedzenia, świętym nie jest. A nawet jeżeli ktoś jest odrobinę lepszy, to mnie to w żaden sposób nie zadowala. Żaden z kandydatów nie ma programu, a jak ma to stek bzdur, wielkich słów ble ble... Kampanii nie prowadzi nikt, nie wiem o co któremu chodzi, co chce zrobić, a czego nie... jakie ustawy podpisze, a jakie wyrzuci. Gdzie pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną też chciałbym wiedzieć, bo jak to będą Seszele - to z całym dla nich szacunkiem - niech nie wraca ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.