Facebook Google+ Twitter

OPINIE: Kampania prezydencka na półmetku

"Robienie kampanii "trumną na lawecie" będzie oburzające, ale i tak mniej szkodliwe niż walka "czarną skrzynką"- pisze P.Gursztyn w "Rzeczpospolitej".

Każda kampania posiada w swojej istocie elementy merytoryczne i emocjonalne. Ta jest bardzo emocjonalna, gdyż ostatnie wydarzenia są znakomitym pretekstem do manipulacji społecznymi emocjami. Kandydaci i ich sztaby nawołują oponentów do spokojnej , merytorycznej i pozbawionej agresji, kampanii i debaty. Jest to próba zakamuflowania prawdziwej intencji sztabów wyborczych. Nawoływanie do powagi i spokoju to tylko puste słowa. Platforma liczyła na to, że po żałobie kampania wróci do normalności, że sprowokowany prezes "pęknie" i pokaże dawne oblicze. Tymczasem cisza i milczenie. Jarosław Kaczyński w ciepłych słowach zwraca się do Rosjan (i nie ma teraz znaczenia czy była to czysta hipokryzja czy wyraz
jego wewnętrznej przemiany). Te słowa zostały dobrze przyjęte w polskich i rosyjskich kręgach politycznych. No i ta ilość zebranych podpisów, która zdystansowała konkurentów. A Platformie rośnie garb w postaci nie wyjaśnionych przyczyn katastrofy smoleńskiej, manipulacji tu wiele, a konkretów ciągle brak, co zapewne w odpowiednim momencie wykorzystają politycy PiS.

Nawoływaniom o spokojną kampanię przeczą wypowiedzi "szacownych starców Platformy": Władysława Bartoszewskiego, Andrzeja Wajdy i Kazimierza Kutza, agresywne, pełne pogardy wypowiedzi posła Niesiołowskiego i coraz bardziej złośliwe riposty polityków PiS. Ci ludzie nie potrafią zrozumieć, że krytyka przeciwnika to nie to samo co kłamstwa, pogarda i odzieranie z godności. Charakter wojennej retoryki mają też wypowiedzi Sławomira Nowaka, Grzegorza Schetyny i dalekie są od głoszonych przez nich i ich partię pokojowych haseł. Nie bez znaczenia są aroganckie wypowiedzi publicystów podkręcających emocje, np. M. Szumowskiej, Olgi Tokarczuk czy Grzegorza Miecugowa -"żałoba może obudzić demona polskiego patriotyzmu", czy agresywne wypowiedzi jednostronnie politycznego Tomasza Wołka. To szokujące. Komu zatem służą polskie elity salonowe i medialne?
"Demokracja polega na tym, że można krytykować ludzi, z którymi się nie zgadzamy, zwłaszcza jeżeli są to osoby publiczne" - pisze Katarzyna Kolenda-Zalewska w "Rzeczpospolitej". I tak być powinno. Tylko dla politycznego konkurenta nie cechy fizyczne, a poglądy, winny być przedmiotem krytyki. Niestety w pojęciu pani redaktor i niektórych mediów (zwłaszcza "obiektywnej" TVN24) to demokratyczne prawo dotyczy wybranych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

To niech się pan ujawni i napisze nikt panu w tym nie przeszkadza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem ten Pani występ chcąc dowiedzieć się czy powieli pani to co pisze się by kogoś reklamować czy rzeczywiście rozważa się możliwość wyboru najlepszego kandydata na prezydenta.8 kandydatów już miało okazję pokazać jak rządząi zbulwersowało mnie jedno czemu zamiast oklepanych złych ludzi typu Komorowski czy Kaczyński nie ma nazwisk typu Morawiecki czy Ziętek.Pod ich kandydaturami podpisało się po te minimum 100 tys ludzi i to o nich należy pisać.pozostała 8 była przy władzy w jakimś tam procencie i wiemy jak się starali

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, wycięło początek.........Panie Robercie rozbiór myśli pisanej wierszem bądź to prozą, tym różni się od analizy myśli nieuczesanych, czym pinpong od tenisa, przepraszam, – ale zakładam, że znane są Panu owe dyscypliny sportu. Przykro mi, że odpowiedź spersonifikowałem, bo tyczy się ona zarówno

Komentarz został ukrytyrozwiń

nieuczesanych, czym pinpong od tenisa, przepraszam, – ale zakładam, że znane są Panu owe dyscypliny sportu. Przykro mi, że odpowiedź spersonifikowałem, bo tyczy się ona zarówno Pana jak i kilku innych adwersarzy na czele z autorką tego niepoprawnie napisanego materiału. Rozumiem dobre samopoczucie autorki, po kilku wpisach we mnie bijących. Zachowanie zrozumiałe z braku samokrytycyzmu się biorące i wybaczalne jakby na to nie patrząc. Ludzka rzecz. Niemniej jednak mili adwersarze, w swej zaciekłości, miłej zresztą, unosicie się w górnolotność i stadną walkę zapominając o istocie zarzutu. Otóż autorka tegoż materiału została przeze mnie potraktowana merytorycznie. Pokazałem niekonsekwencje i zaproponowałem przeczytanie myśli autorki, na którą nasza miła gospodyni się powołuje. I co, ano nic stadne zwyczaje zwyciężyły. Nie pochyliliście się na uwagami, tylko zwróciliście ostrze przeciwko krytykującemu. Ok. Wasze prawo, tylko jak to odnieść do Waszych głoszonych prawd i walki o............. No właśnie, o co? Miłego samopoczucia życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

z ubolewaniem potwierdzam Pani diagnozę odnośnie tych '' obrotowych tematycznie''. Świetnie ,że Pani się nie przejmuję. Tak trzymać!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

do tej burzliwej dyskusji ja mogę dodać tyle - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie Ramark dziękuję za miłe słowa. Ja się takimi komentarzami zupełnie nie przejmuję. Przywykłam już do tego, że na W24 jest wielu ekspertów mających dużo do powiedzenia w każdej dziedzinie. Tylko pozazdrościć. Niektórym się wydaje, że mają monopol na racje, inne postrzeganie rzeczywistości jest dla nich manipulacją. Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie Grzeszczyk błagam, proszę nie podkręcać pana Ireneusza M. bo się zmobilizuje i dokona rozbioru gramatycznego i logicznego każdego zdania w moim tekście. :))))
A do pana Ireneusza: każdy tekst ma jeden lub wiele wątków. Mogą one być spójne bądź całkowicie odrębne. pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo proszę nie przejmować się krytyką p. Ireneusza miałem podobnego polonistę w liceum , który robił takie analizy wierszy,że dostawaliśmy choroby lokomocyjnej. Napisała Pani to co myśli i ja się osobiście zgadzam z wymowątego artykułu czemu dałem wyraz. Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko kto zwraca uwagę na atomy i jadro patrząc na produkt. Czy nie liczy się istota i całość?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.