Facebook Google+ Twitter

Opinie o jesiennej ofensywie PiS. Utopia czy genialny plan?

Dużo mówiło się w minionym czasie o jesiennej ofensywie PiS. Jesień nadchodzi. Ofensywa prezesa ruszyła. Znamy treść jego przemówienia.

 / Fot. PAP/Radek Pietruszka / Fot. W24Zapowiadana od kilku miesięcy przez PiS jesienna ofensywa partyjna ruszyła. Otwarcie jej miało miejsce w minioną niedzielę. Prezes partii Jarosław Kaczyński wygłosił w siedzibie swojej partii półgodzinne przemówienie.

Przemówienie - w ocenie ekspertów - było mało ciekawe. Cechą wyróżniającą stało się to, że - jak nigdy dotąd - prezes ani razu nie wspomniał o katastrofie w Smoleńsku, ani o Katyniu, czy Wałęsie. Celownik skierował raczej na "Tuska", któremu - jak zauważa publicysta "Polityki" Daniel Passent - zabrakło imienia i oczywiście tytułu.

Stratedzy PiS najwyraźniej wzięli pod uwagę fakt i przekonali do tego prezesa JK-a, że jazda "na martyrologii i oskarżeniach o zdradę" to polityka kiepska, wręcz zła. W dobrej polityce trzeba ludziom mówić to, czego chcą i oczekują. Ponieważ na wypalonym paliwie dłużej już nie da się jechać, więc trzeba użyć lepszego. Dlatego prezes JK-a mówił o gospodarce i podatkach, o pracy i ubezpieczeniach, reformie służby zdrowia, o edukacji i polityce prorodzinnej, o ochronie zdrowia itp.

Pod względem konstrukcji i treści - przemówienie było chyba godne uwagi. Musiało nawet zainteresować premiera Donalda Tuska, skoro przyznał wprawdzie co nieco żartobliwie, że woli, kiedy Jarosław Kaczyński bawi się kalkulatorem niż zapałkami. Gdyby prezesowi udało się doprowadzić do tego, że zgłoszone "propozycje zostaną dobrze ocenione przynajmniej przez część fachowców i staną się przedmiotem debaty - to dobrze", pisze Daniel Passent w "Polityce".

W pierwszych ocenach fachowców - zapowiedzi zmian i hasła prezesa PiS - są na wyrost, "pod publiczkę", "nie policzone", bardzo kosztowne, nie na te czasy. Krytykowane są zarówno projekty reform m.in. w podatkach i ubezpieczeniach, szkolnictwie i edukacji, w ulgach inwestycyjnych. Politycy mówią, że prezes zgłosił listę pobożnych życzeń, a fachowcy, że to kierunki prowadzące kraj do bankructwa.

Jedni widzą w zapowiedziach w sprawie likwidacji gimnazjów, zmianach obowiązkowej nauki języka polskiego, historii i religii w pełnym wymiarze, jedynie charakter ideologiczny i szkodliwy dla ogólnego sensu kształcenia. Bo w takiej sytuacji, rewolucja w systemie nauczania, straciłaby z oczu oczywistą potrzebę zajęć z takich przedmiotów jak matematyka, przyroda, wychowanie fizyczne, języki obce. Nauczycielom zabrakłoby czasu na wszystkie lekcje, a dodatkowo jeszcze na religię i dodatkowe dni przeznaczone na rekolekcje, zamiast nauki z innych przedmiotów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

KAT
  • KAT
  • 07.09.2012 12:54

TRZYMAM KCIUKI ZA OFENSYWĘ - NIECH LEMINGI MÓWIĄ CO CHCĄ, MAM NADZIEJĘ, ŻE W ZMIANACH UWZGLĘDNIONE ZOSTANĄ JESZCZE DWA PUNKTY:
1. DZIAŁALNOŚĆ SĄDÓW PRZY ORZEKANIU ALIMENTÓW ! ( PANIE JAROSŁAWIE KOBIETY TO WIELKI ELEKTORAT, A W TEJ DZIEDZINIE W POLSKICH SĄDACH OD LAT ODBYWA SIĘ FARSA)
2. ADMINISTRACYJNE ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI KOMUNALNYMI W DUŻYCH MIASTACH - PRZYZNAWANIE, ZAGOSPODAROWANIE, ODBIERANIE ALBO NARZUCANIE 2 KROTNYCH OPŁAT CZYNSZOWYCH - TO DOPIERO JEST AFERA
POZDRAWIAM

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 05.09.2012 09:48

Platforma która doprowadziła kraj ,do ruiny ,chce robić wyliczankę PiSowi, czy dobrze wyliczyli - to się nazywa bezczelność! A ja mam pytanie - ile kasy wyfrunęło do prywatnych kieszeni, dzięki aferom ? Dzięki nie płaceniu VAT, CIT i PIT?,przez kolesi powiązanych z Platformą!! Odpowiem -ciężkie miliardy - afera z Amber Gold przy tym wysiada!

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
  • chech
  • 05.09.2012 00:06

Na takiej ofensywie jaką przedstawił Jaro w niedzielę to daleko się nie zajedzie, Niemcy w czasie ofensywy (Blitzkrieg) zajechali pod Moskwę. Jaro dojedzie jak zwykle do Smoleńska bo ofensywa z braku konkretów zamieni się wkrótce w (Tupolewkrieg)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że to co jutro przedstawi nierząd to dopiero będzie bujda na resorach.Całe szczęscie że PiS to zweryfikuje i przedstawi swój plan bo to co dziś dzieje się w kraju to już TRAGEDIA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja naprawdę lubię wystąpienia pana Jarka. Dzięki nim czuję się od razu jak nastolatek. :) :) :)

A czemu? - A temu, że są dokładnie takie jak wystąpienia I sekretarzy po posiedzeniach plenum KC PZPR, które miały miejsce "by ulżyć doli ludu pracującego". Ten sam styl, podobne pomysły i ta sama czysta teoria bez nadziei na realizację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 04.09.2012 16:06

Ani utopia; ani plan genialny - po prostu ratowanie państwa, przed bankructwem ekonomicznym i bankructwem moralnym. Czas najwyższy!!!

Ten obłędne rządy, pod wodzą Tuska trzeba szybko zakończyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.