Facebook Google+ Twitter

OPINIE: Państwo dla liberalnych elit!

W obronie własnych partykularnych interesów, Bronisława Komorowskiego popierają głównie liberalne elity oraz ludzie zamożni. Komorowski będzie więc ich reprezentantem. Warto jednak zapytać -czy takiego prezydenta potrzebujemy?

Dla liberalnego konserwatysty najważniejsze jest utrzymanie pewnego społecznego i gospodarczego porządku, w którym w gospodarce to rynek ma zawsze rację, a zadaniem państwa nie jest pomoc słabszym czy dążenie do sprawiedliwości społecznej, lecz wspieranie rynku. Taka wizja ograniczonego państwa- wymaga oczywiście sztucznego utrzymania społecznego spokoju. I na tym zapewne będzie skupiała się rola prezydenta w kraju. Czy jednak na tym jednak ma polegać zgoda narodowa?

Prezydentura Komorowskiego jest więc, jak najbardziej przewidywalna. W polityce krajowej daje ona zielona światło dla wszystkich gospodarczych reform, lansowanych przez PO, przygotowanych przez bankowych doradców premiera Tuska. Oznacza to nie tyle forsowanie tych reform, co ich nie blokowanie.

Tak więc Komorowski nic nie zrobi aby powstrzymać wysprzedaż najbardziej dochodowych spółek Skarbu Państwa. Wszystko co cenne znajdzie się na giełdzie. Dla ludzi pokroju Balcerowicza-prezydent Lech Kaczyński był wielkim hamulcowym gospodarki. Komorowski jest dla tych środowisk gwarantem, że te wszystkie hamulce znikną, gdyż po jego wyborze cała władza znajdzie się w rękach PO.

Większość elit popiera PO, gdyż są one skażone poprawnością polityczną, arystokratycznego dworu oraz neoliberalnymi wartościami. Dla tych środowisk najważniejsza staje się ochrona istniejącego porządku, w wymiarze prawnym, społecznym i gospodarczym. Straszenie "przypadkiem Grecji", w razie wyboru Kaczyńskiego ma na celu zmobilizowanie tych środowisk nie tylko do biernego, ale również do czynnego poparcia Komorowskiego przy urnach wyborczych.

Komorowski będzie więc reprezentantem liberalnych elit oraz ludzi zamożnych a nie całego społeczeństwa. Czy takiego prezydenta jednak potrzebujemy? Polska potrzebuje nie tyle dalszych reform rynkowych, pogłębiających rozwarstwienie społeczne -co społecznych o czym świadczy chociażby ten smutny raport. Komorowski tych jakże poważnych problemów społecznych nie będzie chciał jednak rozwiązać, bo kłóciłoby się to z jego wizją prezydentury oraz politycznymi poglądami co do roli państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.05.2010 23:26

Zaiste, liberalizm w wydaniu PO jest tylko karykaturą przywoływanej idei. Nie można pozostawać w dwu ukłonach równocześnie: tego w stronę Putinowskiej Rosji i tego w stronę papieża/prymasa/biskupów... Oba zresztą maskują tylko ukłon właściwy - ku kanclerz Merkel i jej Eurolandowi.
Tak, komentarz pani Moniki jest celny. Do TAKICH elit należeć wręcz nie wypada. Zresztą, pani Moniko - to MY decydujemy o tym, kim jesteśmy. PO może nam "podpowiadać", kim wg niej powinniśmy być, ale czy to już wystarczający powód, byśmy posłuchali?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krótka opowieść o idei liberalnej:
http://www.youtube.com/watch?v=q-XIlzewgds

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja wolę się skupić na realnym wpływie potencjalnego prezydenta. Tylko w polityce zagranicznej ma szanse na skuteczne reprezentowanie Polski. Tu L.Kaczyński był świetny mówiąc popularnym językiem nie dał sobie w kaszę dmuchać. To że nie spotykało się z dobrym odbirem w innych państwach paradoksalnie świadczy jak najlepiej o jego skuteczności. Teraz wierzę głęboko że tylko J.Kaczyński jest w stanie to pociągnąć. Oczywiście zrobiłby to również K.Morawiecki którego niezmiernie szanuje.Logika rządzi się jednak swoimi prawami i mamy tylko dwóch kandydatów. P.Komorowski ze swoją ''Charyzmą"" to kandydat na kierownika Domu Kultury im. Przyjażni Europejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie. A ponieważ do elit nie należę, nie zagłosuję na PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Pan zdaje sobie sprawę, że rząd liberalny jest jak najdalej od ingerencji w rynek ?. Liberalny rząd zostawia pieniądze w portfelach ludzi. Niech się Pan zastanowi po co tworzyć związek zawodowy skoro zarobki są wysokie ?. W tej chwili z wypracowanych dochodów obywatela pobierane jest ok 83% wszelakich podatków (dochodowy, vat, akcyza na prąd, benzynę itd.) właśnie na wszelakie świadczenia socjalne, a musi Pan wiedzieć, że z pieniędzy tych po drodze opłaca się niezliczone rzesze urzędników, którzy zabierają i rozdają. Przy takiej drodze pieniądza ubywa ok. 40% dla urzędników. Nie wspomnę też, że polityk, który nie miałby wpływu na rynek automatycznie nie jest narażony na korupcję. Nie wspomnę już o przymusowych składkach ubezpieczeniowych. Wszyscy wiemy ile płacimy i co za to otrzymujemy. Każda prywatna firma ubezpieczeniowa zaoferuje nam dużo korzystniejsze warunki za tą samą kwotę. Dlaczego też kiedy rząd zabiera się za prywatyzację nie przeznacza tych sporych zastrzyków pieniędzy na fundusz emerytalny ?. Im więcej urzędów tym większe straty dla społeczeństwa. Dziwi mnie, że zwolennicy świadczeń socjalnych nie interesuje to, że tym sposobem okradają sami siebie i osłabiają Państwo.To właśnie rozłożyło Grecję.
Dlatego rząd PO w żaden sposób nie można nazwać liberalnym, a raczej euro-socjalistycznym. Ten rząd (zresztą podobnie jak PiS kiedy był przy władzy) proponuje nam cięcia wydatków na socjal. Jest tylko jeden problem - nie oferuje nic w zamian. Jest to zwykły rabunek, żeby żyć dalej na nasz koszt, mieć kontrolę i legalnie robić przekręty na prywatyzacji.
Nie dziwi mnie więc, że niewielu ludzi wie co znaczy słowo liberalizm czy konserwatywny liberalizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nic dodac, nic ujac. jedynym rozwiazaniem wydaje sie byc solidarny liberalizm, ale musielibysmy wybrac dwoch prezydentow jednocesnie, tak aby wzajemnie sie uzupelniali, a co wazniejsze patrzyli sobie na rece i w razie potrzeby rownowazyli swoje decyzje oraz dzialania, zarowno w sferze gospodarczej, jak i politycznej i spolecznej. utopii jednak nie stworzymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafna opinia. I co dalej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.