Facebook Google+ Twitter

OPINIE: Piar szczerzy zęby

Kampania wyborcza sprawiła, że wcześniej piętnowany przez PiS popularny piar, nagle zyskał dominującą rolę w życiu Jarosława Kaczyńskiego

Definicje


Wikipedia definiuje anglojęzyczny termin PR - Public relations (publiczne relacje), jako kontakty z otoczeniem dotyczące kształtowania stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. To tylko jedna z wielu definicji, bo jest ich bardzo wiele, ale w medialno-politycznym języku w Polsce termin ów zaczął żyć samodzielnym życiem. Swojskie spolszczenie angielskiego skrótu PR do wyrazu "piar", sprawiło że był i jest on odmieniany we wszystkich przypadkach i przy zbyt wielu okazjach. Bardzo wielu polityków, dziennikarzy i komentatorów używa go na co dzień. Stał się słowną protezą, pozwalającą ubarwić wypowiedź, czymś na kształt banalnego "dokładnie", które zachwaszczało wypowiedzi kilka lat temu. Używane bez sensu i potrzeby. Z chwilą utraty władzy, Prawo i Sprawiedliwość nadała „piarowi” wybitnie pejoratywny wydźwięk.

Mantra


Większość sukcesów rządu Tuska, politycy PiS kwitowali lekceważącym machnięciem ręki i słowami: "to tylko piar" lub "poza piarem nic nie ma". Tą mantrę słyszeliśmy przy każdej okazji i nawet dane cyfrowe nie przekonywały opozycji, bo "dobór danych to też element piaru". Można było więc odnieść wrażenie, że dla członków PiS "piar" jest synonimem "oszustwa medialnego". I tak zapewne było, bo okoliczności, w których czasami posługiwano się pistoletem z napisem "piar", wskazywały na kompletne niezrozumienie istoty public relations. W efekcie, podważano nawet wymierne sukcesy, w tym słynną mapę Unii Europejskiej z Polską, jako zieloną wyspą (jedyną ze wzrostem gospodarczym w Unii). Oklepana mantra PiS znowu przekonywała, że "to tylko piar". Sugerowano, że unijni ekonomiści i finansiści albo nie potrafią liczyć, albo dali się zrobić w konia, bo spece ekonomiczni PiS-u i tak wiedzą lepiej, wieszcząc dla polskiej gospodarki czarne scenariusze. Gdy kolejne prognozy waliły się w gruzy, a Polska radziła sobie w czasie kryzysu, znowu odzywała się opozycyjna mantra "to przede wszystkim piar".

Piar schodzi z ust


Nastał czas prezydenckiej kampanii wyborczej i nagle z ust polityków PiS zniknęło określenie "piar". Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z obiegu PIS-owskiej propagandy wypadła wcześniejsza mantra. Cóż takiego mogło się stać, że "piar" przestał być już zły? Przekonaliśmy się o tym w trakcie kolejnych dni kampanii. Okazało się, że PiS już nie walczy z piarem, ale walczy przy pomocy "piaru". Można podejrzewać, ze ktoś w końcu wytłumaczył szefostwu PiS, czym naprawdę jest public relations, oraz że obrażanie się na jego istotę może jedynie gwarantować porażkę wyborczą.

W efekcie, mamy obecnie do czynienia ze zmasowaną i co trzeba przyznać, profesjonalnie
zorganizowaną ofensywą medialną sztabu Jarosława Kaczyńskiego. Wykorzystywane są najlepsze wzory kształtowania wizerunku i urabiania opinii publicznej. Obserwując jednak podejrzanie łagodne i pokojowe oblicze kandydata PiS jestem przekonany, że oto nastał czas, by głośno przypomnieć wyborcom dawną mantrę propagandy PiS "to tylko piar"lub "poza piarem nie ma nic".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Spokojny, niejątrzący artykuł. Prawie nie widać w nim sympatii politycznej autora. Autorowi mogą, podobnie jak mi nie podobać się cudze poglądy. Raczej nie będzie popierał lub udawał, że nie widzi, naruszeń sprawiedliwości, które popełnia ktoś
o poglądach obowiązujących. Zaliczam. Wzbudziłeś moją sympatię. Na inny temat
:Na jakiej podstawie - wy, inni uczestnicy forum, uważacie, że
istnieje coś, jak przemiana szczera i nieszczera? Że nie istnieje w ogóle możliwość zmiany w człowieku? Chyba tylko powtarzacie cudze opinie. Ja obserwuję siebie i innych - prawdziwie ekstremalne sytuacje mam raz na 2-3 lata. Przeżyte zdarzenia zmieniają ludzi. Prawdziwi politycy są elastyczni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

piarowcy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piar piarem piar pogania. Mierzi mnie to słowo, od kiedy je pierwszy raz usłyszałem, zrozumiałem znaczenie i koszmarną etymologię, ale chyba muszę się z tym pogodzić - weszło do polszczyzny. Kto to tak rozpropagował?

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/-1,1656093,0,1,poncyljusz-przeprasza-rodziny-ofiar,wiadomosc.html
Poncyliusz przeprasza. Ale najpierw chlapnął.
Może wreszcie komitet Jarosława Kaczyńskiego przestanie wtrącać "mimochodem" wzmianki o tym, że PiS straciła najwięcej ludzi, a Jarosław jest w "wyjątkowej sytuacji".
Czas już zwyczajnie przestać o zmarłych w pewnych kontekstach mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.05.2010 12:47

Panie Wojciechu

Rozumiem. Ma Pan dane ekonomiczne bezpośrednio z pierwszej ręki. Tak, to jest wiedza i to należy cenić i cenię. Oczywiście, że w pewnych sprawach nie będziemy się zgadzać.

pozdrawiam Pana

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Witoldzie, akurat Pana do tego worka nie wrzucam, bo nie odmawiam Panu inteligencji i bystrości umysłu.Pana wypowiedzi, chociaz czasami ostre w tonie, wcale mi nie wygladały na mantrę propagandową jednej partii. I ma Pan rację, że brak wiedzy nie powinien nikogo upowazniac do głoszenia sądów i opinii. Tak sie jednak naczęsciej dzieje, że nagłosniej mówią ci co najmniej wiedzą.Dotyczy to polityków, komentatorów i mediów.
Moje opinie o sytuacji gospodarczej wynikają z codziennej praktyki związanej z biznesem, wielkościa produkcji, sprzedazy, eksportu, zysku, poziomu płac, wielkości inwestycji i dostępności żródeł fiansowania.To są realne kilkuletnie wyniki dużej branży, a nie pokrętnie wyliczanki pod z góry założoną tezę. I dlatego mam podstawy by wygłaszac moje opinie.

p.Robercie,
Wiem, że trudno przyjąc do wiadomości, że istnieją ludzie, którzy samodzielnie myśla i działają i nie sa związani orgnizacyjnie z żadną z partii politycznych.

pozdrawiam wszystkich

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.05.2010 11:02

To Panie Robercie


No to co, grać dalej czy sie wycofać z dalszego udzielania się.

Jeśli przez niektórych DO ja szybciej osiwieję ...to....aaa wieczorem pomyślę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten TEKST TO PR Platformy gratuluję uczestnikom debaty

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.05.2010 10:35

Panie Wojciechu

Dlaczego pan wszystkich swoich adwersarzy wrzuca nieprzytomnie do jednego worka, także będąc pod wpływem propagandy partii ”miłości” i GazWyb-u. I mój zarzut jest niestosowny, podobnie jak i pana. Nie zniechęci pan nikogo za sprawą mitu osoby wyjątkowej, która tylko myśli, wspina się na wyżyny i zna swoje wysokie IQ
A cóż to takiego - wyżyny obiektywizmu (pojęciowe maśło maślane)


Wrodzona inteligencja, wiedza, bystrość umysłu skłoniłaby do zapoznania się z Ease Doing Business, z opiniami z BCC, z raportami analityków gospodarczych itd.

Mój kandydat przegrał, bo nie zebrał głosów. A zatem mam wolny głos.

Podczas tej nerwowej kampanii wyborczej testy IQ siadają.

Właśnie jedno z kabelków mi przerwało

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Gospodarka polska sama przeszła obronną ręką przez kryzys finansowy, który powalił wiele krajów na łopatki. Ciekawe jak ogromne byłoby bezrobocie, gdyby rządy pełnił populistyczny PiS"

Otóż, jak już pisałem: Polska jest na gospodarczym odludziu, dlatego też kryzys nas oszczędził. Dodatkowo wkład w to (w zieloną wyspę) ma także ś.p. Sławomir Skrzypek, którego pracę teraz chce zniszczyć p.o. prezydenta.

Populistyczny PiS? Gdyby PiS był populistyczny, to nie byłby tak ostry w wypowiedziach (chodzi mi o czas rządów). PiS nie mówił tego, nie robił tego, co ludzie chcieli usłyszeć. Natomiast PO tak robi - wypuszcza jakiegoś biednego poślinkę, który prezentuje jakiś projekt ustawy. Jak jest poklask na niego, to jest wdrażany. Jak jest nie podoba się ludziom, to nikt do tego nie wraca. To sprytny populizm, bo jak widać, wielu go nie zauważa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.