Facebook Google+ Twitter

OPINIE: Wyborco, nie daj się manipulacjom

O tym jak zaskakujące i mylące mogą być sondaże przedwyborcze wiemy wszyscy. Zaskakujące natomiast jeszcze bardziej są ich różnorodne interpretacje w mediach.

Bo wbrew wszelkim przekonaniom, wydawcy nie zamawiają z góry ustalonych wyników sondażowych, by szerzyć swoją propagandę. Wszystko sprowadza się do sprytnej manipulacji tymi już dwoma stojącymi wręcz w miejscu słupkami. Tytuły artykułów z odpowiedziami referentów mówią same za siebie. Żadne medium nie bawi się w ciuciu-babkę i wali obywatelowi między oczy.

"Rzeczpospolita" od dziś głosi, że Kaczyński goni kandydata Platformy w wyścigu o Pałac Prezydencki, a zupełnie innego zdania są oczywiście "Wyborcza" i TVN 24, krzyczące, że Komorowski nie daje się wyprzedzić prezesowi PiS. Mimo, że każde z mediów skorzystało z innej firmy badającej, wszystkie sondaże różnią się od siebie zaledwie dziesiętnymi procenta. Nie możemy sami przeanalizować tychże wyników, mass media robią to za nas same, narzucając wnioski wynikające z linii programowej danego tytułu.

Z mojego punkt widzenia, serwowanie wyników sondaży w otoczce komentarza dziennikarskiego, jest kompletnym brakiem rzetelności i złamaniem podstawowej zasady etyki dziennikarskiej. News to news, nie publicystyka, a tak właśnie winny być traktowane sondaże. Nie od parady każde medium zawiera działy zwane publicystyką, felietonem czy komentarzem. Tam powinno być miejsce na wszelkiego rodzaju interpretacji , głoszące nawet wielkie poparcie dla Janusza Korwina-Mikke. Niestety przed tym, na co patrzyć musimy na pierwszych stronach gazet czy stron internetowych, nie da się uciec. Trudno jest się nawet temu oprzeć, bo jak niby mamy cokolwiek widzieć o wyborach, nie obserwując medialnych doniesień?

Czas wyborów nie tylko doskonale pokazuje, kto za kim stoi, ale właśnie teraz najlepiej widzimy jak bardzo i ostro potentaci medialni walczą o swojego kandydata. Skoro nie możemy się od tego uwolnić, następnym razem bądź tego chociaż bardziej świadomi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (59):

Sortuj komentarze:

Pani Agnieszko gratuluje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu B. nie wszyscy są trenerami i nie wszyscy mają wiarę. Świat jest tak skonstruowany żeby było różnorodnie i ciekawie. Inaczej nawet "W24" były by nudne i nie potrzebne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu, na pewno nie martwię się tym, że robią mnie w bambuko, bo nie robią. Nie czytam sondaży, nie głosuję, uśmiecham się i nie martwię :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przyjaciołom się ufa Pani Agnieszko. ocena stacji na podstawie rozmów niedokończonych wynika z prostego faktu, różaniec, koronka i Apel jasnogórski waloru dziennikarskiego raczej nie mają ;) zresztą proszę zwrócić uwagę, iż mało który publicysta czepia się wymiaru religijnego RM - tu niewątpliwie spełnia ono swoją rolę (mimo pewnego zawieszenia między integryzmem, a tzw. Nową Ewangelizacją). Doprecyzuje więc, że głównie interesuje mnie wpływ RM na kształtowanie rzeczywistości politycznej, stąd przykład sztandarowego programu, w którym często się polityka pojawia. Nie rozumiem zarzutu o to, iż Panią atakuję: póki co dyskusja jest burzliwa, ale toczy się spokojnie. No chyba, że krytyka czegoś ex definitione jest atakiem, nie posądzam Panie jednak o taki sposób myślenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Gdak, uważam że naraża się pan na ośmieszenie, oceniając publicznie dane medim po jednej audycji. Nie przystoi to nikomu, tym bardziej komuś kto mieni się publicystą i wydawcą największego portalu społecznościowego w Polsce.

Co do wgryzania się - to kolejna dziwna rzecz jaką pan pisze. Bo to tak samo jakby stwierdził pan, iż nie trzeba pracować jako dzienniakrz by mieć o tym zawodzie szerokie pojęcie. Bo w gruncie rzeczy ''jakieś tam'' pojęcie będzie się miało mimo, że nie będzie się w nim pracowało. Ale właśnie ''jakieś tam'' pojęcie prowadzi do wypowiadania takich mało rzetelnych i niekompetentnych sądów, jakie zresztą powielają inne media i wiele innych osób. Pan w żaden sposób nie próbuje spojrzeć na tą kwestią z innej strony. Mówi pan o kontaktach medialnych. Posiada pan jakieś kontakty z Radia Maryja? Jeżeli nie, być może jak jestem pierwszym. Zawierza pan osobom z innych mediów, polega na ich wiedzy, ja zdaję się być akatkowana od początku... bo jestem ''z tego radia''? Nie reprezentuje pan nawet jakiś rozsądnych argumentów, ciągle słyszę puste hasła, ktore znam na pamięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie proszę więcej się uśmiechać i mniej martwic w życiu!!! A już na pewno nie martwic tym że robią pana w bambuko bo od tego są.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.05.2010 14:34

Wtórna??? Panie Rafale, czy nie jest Pan przypadkiem ZBYT PEWNY swego zdania :-) Niekiedy to szkodzi.
Pozory mylą, czy życie jeszcze Pana tego nie nauczyło :-) :-) :-) Ale nic straconego, nauczy na pewno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A po co przejmować się tym, czym żyłyby media? Lepiej martwić się tym, jak media robią ludzi w bambuko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak ale czym żyłyby media. Kandydaci prawie się nie odzywają. Grzeczni tacy.Jak tu podkręcić opinie publiczną.
A jak znam niektórych to i tak powiedzieliby ze to na pewno wpływ macek Jaruzelskiego na zakaz sondaży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy zakazać publikowania sondaży wyborczych i nie ma będzie problemów z manipulowaniem opinii publicznej. Przynajmniej nie na taką skalę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.