Facebook Google+ Twitter

OPINIE: Wybory dramatyczne jak nigdy

Kampania prezydencka wkroczyła w końcowy etap, nie dziwią więc coraz częstsze i brutalniejsze ataki na partie polityczne i samych kandydatów.

Zaangażowane w walkę o fotel prezydenta są nie tylko komitety wyborcze, środowiska artystyczne, media, Kościół, ale także dziennikarze, osobistości świata polityki, biznesu oraz internauci. Wyjątkowość tej kampanii spowodowana jest niedawną katastrofą prezydenckiego samolotu, a także doświadczaną przez wielu Polaków klęską powodzi. Żadna ze stron walczących nie przebiera w środkach, mających na celu zdyskredytowanie przeciwników politycznych, tworzy coraz to nowe teorie spiskowe na temat katastrofy, jak również wytyka wszelkie możliwe błędy (różnych przecież ekip rządzących) mające wpływ na eliminowanie zagrożenia powodziowego. Zrzucanie winy za wystąpienie powodzi wyłącznie na obecny rząd, jest tak samo nieuprawnione, jak twierdzenie, że prezydent „singiel” nie może znać realiów życia, gdyż jego doświadczenie ogranicza się tylko do hodowli zwierząt futerkowych. Niedopuszczalne jest także tworzenie teorii spiskowych, mających na celu manipulowanie opinią społeczną w kwestii wyjaśniania przyczyn katastrofy rządowego samolotu.
Tu możemy się spotkać z zarzutami celowego zaniedbania procedur przez ekipę rządzącą (dopuszczenie, by tak duża liczba osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju znalazła się w jednym samolocie, nieprzygotowanie rozwiązania awaryjnego, niezabezpieczenie terenu po zdarzeniu, itp.) i na nic zdają się wyjaśnienia, że to prezydent osobiście dobiera sobie szefów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, i że to prezydent zaprosił te właśnie osoby na pokład samolotu.

Kolejnym bardzo istotnym elementem tej kampanii jest spekulowanie na temat wykorzystania tragedii i żałoby narodowej do poszerzenia elektoratu prezesa PiS. Zrozumiałe jest, że tak wielka tragedia niesie ze sobą ogromny potencjał emocjonalny, nie pozostający bez wpływu na uczucia ludzkie. Byłoby niedorzecznością zaprzeczanie temu zjawisku, jednak z drugiej strony kandydat PiS nie mógł uniknąć tego typu zarzutów, gdyż sam fakt kandydowania na urząd prezydenta budzi takie skojarzenia. Wycofanie się natomiast z walki politycznej lub wystawienie innego kandydata mogłoby znacznie osłabić znaczenie i dorobek polityczny jego partii. Co prawda, można tu mieć zastrzeżenia do oprawy uroczystości pogrzebowych, kontrowersyjnego i nie konsultowanego praktycznie z nikim pochówku pary prezydenckiej na Wawelu, jednak w tym przypadku nie można mieć pretensji do rodziny prezydenta, która była pogrążona w żałobie, ani też chyba do PiS, bo propozycja pochówku wyszła ze środowiska kościelnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.06.2010 16:04

Tak właśnie mam zamiar zrobić...głosować na tego który nic nie zepsuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W artykule stwierdziłem, że na chwilę obecną na naszej scenie politycznej nie widzę męża stanu godnego reprezentowania wszystkich Polaków. Osobiście oddam swój głos na kandydata, który ma szansę niczego nie zepsuć, co samo przez się nie stanowi powodu do dumy. Uważam jednak, że poparcie kandydata mającego za cel jedynie tworzenie coraz to nowych struktur służb specjalnych do rozliczania przeszłości, w imię patriotycznej walki o polskość, jest większym błędem, gdyż hamuje rozwój kraju. Praktycznie w każdej z obecnych partii politycznych można znaleźć osoby z rodowodem PZPR, co nie świadczy, że nie są to wartościowi ludzie, którzy dobro państwa będą przedkładać nad własne. Wzajemne uprzedzenia i okazywane złośliwości prowadzą jedynie do destrukcji istniejącego porządku. Przy czym nie twierdzę, ze wszystko jest w porządku, ale daleki jestem od idei Kononowicza (gwarantującej, że nie będzie niczego).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.06.2010 12:15

Przez stulecia władzę w krajach Europy zatwierdzał KK,a teraz walczy o przyczółki . Panta rhei.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odniosę się do ostatniego akapitu.
"Oddanie głosu na innego kandydata jest w zasadzie pozbawione sensu, gdyż jak wskazują sondaże (nie należy uważać, że są zawsze obiektywne) jedynie dwóch kandydatów ma szanse przejść do II tury."
Nie zgodzę się, że oddanie głosów na innego kandydata jest bezsensu. Po pierwsze tak sformułowane zdanie nie mobilizuje polaków aby pójść do urn wyborczych. Poza tym, każdy ma prawo oddać głos na swojego kandydata. Po drugie trzeba wziąć uwagą, że Polacy mają za przeproszeniem gdzieś chodzenie na wybory i tu tkwi błąd. Frekwencja jest żenująca przy każdych wyborach. Jednym z wielu obowiązków polaków jest czynny udział w wyborach. Pytanie brzmi następująco. Dlaczego nie wywiązujemy się z tego obowiązku? Prawda tez jest taka, że po wyborach dwa lub trzy miesiące skutecznie będziemy narzekać na nowo wybranego prezydenta, bo Polacy tak potrafią. Najbardziej śmieszne jest to, iż duża część osób które zagłosują na danego kandydata potem chodzą i narzekają na niego. No cóż, wychodzi na to iż takiego będziemy mieć prezydenta jacy sami jesteśmy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Danielo pozdrawiam, dzięki za link ,rozweselił ale to śmiech przez łzy jak pomyślę ,że mielibyśmy mieć takiego Prezydenta.... Górnik awansował!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwolennikom J.Kaczyńskiego zwracam uwagę, że nie mają powodu oburzać się na A.Wajdę - wszak lider PIS-u sam w swoim krótkim wystąpieniu uznał, że wojna polsko-polska jednak istnieje...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2010 08:27

Rzeczowy, spokojny i obiektywny tekst.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacenty, to jest kampania wyborcza, nie rewolucja. Gwałtowny atak i jak mówisz rzucenie wszystkich sił mogłoby przynieść efekt w postaci zminimalizowania znaczenia PiS na scenie politycznej, ale mogłoby nie przekonać wyborców co do słuszności decyzji.
Moim zdaniem ta kampania będzie walką na argumenty, a wątek katastrofy samolotu (organizacja, naciski, brak koordynacji służb) oraz ostatnia (i niewątpliwie poprzednia) powódź, jeszcze nie raz podgrzeje wyborczy kocioł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, dokładnie tak. Isto, isto jak mawia jeden z ludów południa Europy. Naszej zjednoczonej Europy:) Przepraszam, między Henryka a Ciebie z butami wlazłem:(.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.06.2010 22:21

Widzisz Henryku? To tylko wyrażanie swoich racji w komentarzach, a tylko patrzeć jak na udeptaną ziemię zaczną się ludzie wzywać.... To co się dziwić politykom, skoro przed nimi stoi szansa na władzę i kasę... Po trupach, ale będą szli ku wygranej w wyborach. ŻENADA!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.