Facebook Google+ Twitter

Opłacać się będzie darowanie żywności, a nie jej wyrzucanie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-13 08:45

Do końca roku ma być zniesiony kuriozalny przepis obciążający darczyńców żywności 22-procentowym podatkiem VAT. Obecnie producenci żywności, którzy jej nadmiar podarują biednym, muszą jej wartość wliczyć do podstawy opodatkowania. W tej sytuacji wolą żywność wyrzucić niż darować.

Poprawki do projektu ustawy jednogłośnie przyjął już Senat, pozytywnie zaopiniowała je również sejmowa komisja – Nigdy nie żałowałem, że rozdawałem chleb – mówi Waldemar Gronowski / Fot. P. Krzyżanowskifinansów. Sprawa nie jest polityczna, więc raczej przesądzone, że podpisze się pod nimi większość posłów i prezydent.

- Niestety, dzisiaj wspieramy tych, co wyrzucają żywność - mówi senator Mieczysław Augustyn, który pracował nad zmianą przepisów. - Nie tylko nie płacą oni podatku VAT, ale mogą jeszcze wartość wyrzuconej żywności odliczyć od podstawy opodatkowania albo wliczyć ją w koszty przychodu.

To skutkuje tym, że w kraju według Polskiej Federacji Banków Żywności rocznie wyrzuca się około 40 tys. ton żywności. Producenci nie chcą bowiem losu Waldemara Gronowskiego, piekarza z Legnicy. Przez kilka lat rozdawał on chleb, którego nie udało mu się sprzedać. Zwroty darował domom dziecka, szkolnym świetlicom. Bywało, że dziennie rozdawał po kilkaset bochenków. W 2004 r. magistrat nagrodził Gronowskiego tytułem Sponsora Roku. Wtedy zainteresowali się nim urzędnicy skarbowi.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nareszcie nastąpi zmiana tego paradoksalnego przepisu! Sam byłem świadkiem wyrzucania ogromnych ilości żywności przez pewną firmę logistyczną. Pozbywali się z magazynów dosłownie ton budyniów, galaretek itp, bo bardziej im się to opłacało niż darowanie tego np do domom dziecka. I krew mnie zalewała po prostu..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.