Facebook Google+ Twitter

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu rtv?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 21:34

Wprowadzenie opłaty audiowizualnej zamiast abonamentu, odebranie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencji wyboru władz mediów publicznych i wyłanianie w losowaniu Komitetu Mediów Publicznych - to niektóre założenia projektu ustawy medialnej przygotowywanej przez twórców.

Dziś założenia projektu otrzymali wszyscy członkowie Komitetu Mediów Publicznych.

Powszechna opłata audiowizualna miałaby wynosić około ośmiu złotych, ale - jak zapowiada jeden z pełnomocników Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych Jacek Żakowski - dokładna wysokość będzie jeszcze negocjowana. "To zależy, jak będą przebiegały rozmowy z rządem i ministrem finansów. Jest bowiem kwestia osób, które powinny być ze względu na sytuację materialną - z tej opłaty zwolnione. Być może za te osoby Skarb Państwa by płacił i gdyby to się udało to ta opłata mogłaby wynosić 6 czy 7 złotych" - powiedział IAR Jacek Żakowski. Otwarta jest także kwestia sposobu ściągania opłaty audiowizualnej w odniesieniu do różnych grup społecznych. Jacek Żakowski uważa jednak, że najbardziej niefortunną jest opłata na poczcie. "To jest szalenie niewygodne i myślę, że sama ta forma jest przyczyną tego, że wiele osób nie płaci abonamentu" - mówi publicysta.

W ramach opłaty audiowizualnej Polacy mieliby do dyspozyjcji, między innymi, Portal Mediów Publicznych, w którym za darmo dostępny byłby cały dorobek polskich mediów publicznych.
Według projektu twórców Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wybierałaby już rad nadzorczych telewizji publicznej i Polskiego Radia. Funkcję wyboru organu zarządzającego mediami publicznymi przejąłby 50-osobowy Komitet Mediów Publicznych. Wyłaniany byłby on drogą losowania spośród 250 osób zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, twórców, dziennikarzy, konferencje rektorów szkół wyższych, artystycznych oraz organizacji samorządowych. Komitet Mediów Publicznych ma być - jak opisuje publicysta - rodzajem parlamentu mediów publicznych. Ma się zbierać dwa, trzy razy w roku i pracować nieodpłatnie. To Komitet wybierałby, po przeprowadzeniu otwartego konkursu, siedmioosobową Radę Mediów Publicznych. Odpowiadałaby ona za strategię i podział pieniędzy z opłaty audiowizualnej mediów publicznych. Rada Mediów Publicznych - według Żakowskiego - powinna być zespołem wybitnych ekspertów i menadżerów dobrze opłacana.

3/4 pieniędzy z opłat audiowizualnych zagwarantowane będzie dla mediów publicznych to jest na Polskie Radio i Telewizję Polską oraz regionalne rozgłośnie radiowe i oddziały telewizyjne plus Portal Mediów Publicznych. 1/4 budżetu będzie natomiast dysponował Fundusz Mediów Publicznych, który będzie finansował wartościowe produkcje także w mediach komercyjnych i to nie tylko w radiu i telewizji, ale także w prasie. "Tego wcześniej nie było, ale jak się popatrzy na postępujący upadek mediów drukowanych, to widać, że one wymagają jakiegoś wsparcia na przedsięwzięcia merytoryczne i taką możliwość ten projekt przewiduje" - tłumaczy Jacek Żakowski.

Autorzy projektu ustawy medialnej proponują w przypadku mediów publicznych odejście od spółek prawa handlowego. Każde medium publiczne miałoby być państwową osobą prawną. Nie byłoby rad nadzorczych. "Konstrukcja spółki jest naszym zdaniem jednym ze źródeł patologii w mediach publicznych, bo spółka to jest przedsiębiorstwo powołane, żeby kreować dochód dla wspólników, a tu nie chodzi o dochód, ale o korzyść publiczną" - podkreśla Jacek Żakowski.

3 marca członkowie Komitetu Mediów Publicznych zbiorą się w Warszawie, by przegłosować projekt ustawy i ewentualne zmiany. Potem mogłyby się rozpocząć konsultacje społeczne oraz poszukiwanie politycznego poparcia dla projektu. Według Jacka Żakowskiego twórcy mają już zapewnienie wielu polityków, że dołożą starań, by przed wakacjami ta ustawa została uchwalona.

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych to inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.