Facebook Google+ Twitter

Opłatą w "foliówki". Pomysł rządu na wyeliminowanie darmówek

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy, który ma ograniczyć ilość zużywanych foliówek. Proponowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie tak zwanej "opłaty recyklingowej" w wysokości 20 groszy od każdej torebki.

 / Fot. Marek KowalO zagrożeniach jakie niesie ze sobą rozkładanie się popularnych plastikowych torebek jest głośno od dawna, ale jak dotąd nikomu w Polsce nie udało się skutecznie im przeciwdziałać. Za półtora roku może się to zmienić. Z inicjatywy Ministerstwa Środowiska wyszedł projekt zakładający praktycznie wyeliminowanie darmowych torebek foliowych.

Ustawa postawi konsumenta w sytuacji, w której do wyboru będzie miał jednorazowe nie ekologiczne torebki za 20 gr lub droższe o kilkadziesiąt groszy wielorazowego użytku i przyjazne dla środowiska. Ustawodawcy liczą, że kupujący chętniej będą wybierać biodegradowalne siatki. - Przełomu zapewne nie będzie, ale mamy nadzieje, że wyraźnie zmniejszy się ilość jednorazowych torebek foliowych wokół nas - mówi Elżbieta Strucka rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Od zakazu będą jednak wyjątki. "Opłata recyklingowa" nie będzie obowiązywać w przypadku foliówek używanych do produktów, które ze względów higieniczno-sanitarnych wymagają ich użycia, min: mięso czy ryby.

Zyski z "opłaty recyklingowej" będą wpływały na stworzone konta w urzędach marszałkowskich. Pieniądze uzyskane w ten sposób zostaną wydane na ochronę środowiska - Byłyby przeznaczane na organizację systemu selektywnej zbiórki odpadów oraz na edukację ekologiczną w tym zakresie - podaje w oświadczeniu na stronie rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Projekt ustawy pozytywnie wpłynie także na sieci handlowe. Dzięki wprowadzeniu odpłatności za foliówki, rosną ich perspektywy na większą sprzedaż torebek wielokrotnego użytku, z których już teraz mają duże przychody. Dodatkowo niektóre sieci same wycofują bezpłatne torby dzięki czemu oszczędzają miliony złotych każdego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

wreszcie . tylko czy do takich decyzji jak opłata za foliówkę , to aż rządu trzeba?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rządzi Polską oczywiście liberalna i pełna fachowców PO i dlatego oczywiście liberalizuje gospodarkę nakładając oczywiście kolejny podatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przeczytałem gdzieś ładny komentarz do tej akcji - czy nie lepiej walczyć z plastikowymi opakowaniami, które w tych reklamówkach się nosi ? chemia, jedzenie, zabawki, prasa, elektronika itd.
łatwiej zabierać się za klienta z usprawiedliwieniem, że od czegoś trzeba zacząć. łatwiej - tutaj bardziej opłacalnie i bez problemów ze strony wielkich koncernów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.