Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23596 miejsce

Opłatek z internetu

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-12-23 14:52

Wigilia bez opłatka obyć się nie może. Kupić go można u wysłanników z parafii, w kościelnych sklepikach, hipermarketach, a nawet za pośrednictwem Internetu.

Pieniądze ze sprzedaży opłatków w łódzkiej Manufakturze idą na cele charytatywne. / Fot. Archiwum DŁTymczasem według księży opłatek z niekościelnego źródła to zamach na święta Bożego Narodzenia. - Jak usłyszałem o opłatkach z hipermarketów z kaczorem Donaldem i Myszką Miki, to się załamałem. Jestem przeciwny zaopatrywaniu się w opłatki nawet w sklepach z dewocjonaliami, także tymi pod kościelnym patronatem - zaznacza ks. Czesław Duk, proboszcz łódzkiej parafii św. Rodziny. - Opłatek rozprowadzany przez przedstawicieli parafii jest poświęcony, bardziej kieruje myśli ku istocie Bożego Narodzenia, które jest wydarzeniem świętym, a nie handlowym. Co szczególnie istotne: łamanie się opłatkiem pobłogosławionym przez kapłana podkreśla więź między wspólnota parafialną, a ofiary 'co łaska" przeznaczane są na utrzymanie kościoła. Parafianie wpłacali od 50 groszy nawet do 100 złotych.
Bernardynki przed świętami wypiekają tysiące opłatków

Proboszcz Czesław Duk odprawił swoich wysłanników do łódzkich domów już 9 listopada. Postanowił wyprzedzić domokrążców, rozprowadzających opłatki na Retkini. Pośpiech się opłacił, do proboszcza nie dotarł żaden sygnał o tzw. oszustach opłatkowych.

Krystyna Gałecka, szefowa łódzkiego sklepu z dewocjonaliami, twierdzi, że surowa ocena księży nie ma wpływu na sprzedaż opłatków. - Tysiące opłatków potrzebują firmy na wigilijne spotkania pracowników. Nie pójdą do księdza, bo nie ma on kasy fiskalnej ani nie wypisze faktur, a pieniądze na opłatki pochodzą z budżetu firm - tłumaczy Krystyna Gałecka.

W sklepach z dewocjonaliami najtańsze dwa małe opłatki kosztują 1 zł. Najdroższe za 4,50 są w obwolucie z fragmentem Ewangelii i modlitwami. - Te najczęściej są kupowane dla rodzin w Anglii - zaznacza Krystyna Gałecka. - Pięknie sprzedają się kolorowe opłatki dla zwierząt. W tym roku łodzianie myślą nawet o kanarkach i papugach. Kupują dla nich opłatki żółte i zielone.

Siostry bernardynki z łódzkiego klasztoru zachwalają swoje wypieki. - One maja duszę - przekonuje siostra Józefa, kierująca zakonną opłatkarnią. - Modlimy się za wszystkich, którzy będą się nimi dzielić. Ponieważ następny rok kończy się ósemką, odmawiałyśmy... osiem błogosławieństw.

Tymczasem w kilkunastu centrach handlowych w całym kraju atrakcyjne dziewczyny w anielskich strojach sprzedając opłatki zbierają pieniądze na cele charytatywne. Joanna Delbar, rzeczniczka Manufaktury, nie widzi w tym nic złego. - Kupując opłatek można przy okazji zrobić dobry uczynek - podkreśla Joanna Delbar.

Ksiądz Duk krzywi się jednak na taki sposób kupowania opłatka. - Podszedłem do takiej dziewczyny i niestety nie potrafiła mi odpowiedzieć, z jakiej mąki są zrobione, w jakich warunkach były wypiekane - opowiada ksiądz.

Zdaniem doktora Marcina Piotrowskiego z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego szczerość intencji uświęca opłatek, a licytacja, który lepszy przeczy idei łamania się chlebem. Jest ona przecież znakiem zgody i braterskiej wspólnoty. - To zwyczaj popularny w esseńskich gminach żydowskich już kilka wieków przed Chrystusem. Chleb łamali starsi gminy. Myślę, że jeśli w dobrej intencji połamie opłatek ojciec współczesnej rodziny, to nawet jeśli będzie niepoświęcony, spełni swoją rolę - tłumaczy Piotrowski. - Zrozumiałe jest jednak, że Kościołowi, który jest także instytucją materialną, zależy na monopolu w rozprowadzaniu opłatków wigilijnych. Przemawiają za tym względy finansowe.

Magdalena Hodak
-
POLSKA Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

/ +/ j / wyżej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaprawde pomysłowość ludzka, czy sposób na dobry interes nigdy nie zna granicy...w tym roku ponadto pojawia się opłatek wirtualny...hehe! www.poee.yoyo.pl/oplatek/?od=Mieczyslaw

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.