Facebook Google+ Twitter

Opłaty za poród rodzinny są nielegalne?

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-02-08 17:17

Rzecznik Praw Pacjenta chce rozwiązania problemu opłat za porody rodzinne. Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła się do minister zdrowia z wnioskiem o wyznaczenie maksymalnej kwoty, jaką szpital może pobierać od pacjentki, która zdecydowała się na poród z bliską osobą.

W opinii minister zdrowia Ewy Kopacz pobieranie opłat za poród rodzinny - jest nielegalne. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za porody i szpitale, które mają podpisane kontrakty, nie mogą wymuszać opłat za obecność osoby bliskiej w chwili narodzin dziecka - dodaje minister Kopacz.

W niektórych placówkach trzeba za poród rodzinny zapłacić kilkaset złotych. Zgodnie z prawem szpital może zażądać od osoby towarzyszącej pieniędzy tylko za ubranie ochronne konieczne przy zabiegu.
Ginekolog - poseł PiS Bolesław Piecha uważa, że mężowie, od których pobiera się opłaty za towarzyszenie żonie przy porodzie, powinni kierować sprawy do sądu.

Rzecznik Praw Pacjenta przygotowuje Kartę Praw Kobiety Rodzącej. Ma to być kompendium wiedzy dla kobiet, które są w ciąży. Chodzi o to, żeby panie wiedziały co im się należy, na przykład jakie badania i jak często powinny mieć wykonane. W kracie znajdą się również informacje o becikowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.