Facebook Google+ Twitter

Opłaty ze drugi kierunek studiów. Opinie studentów

Nowy rok przyniósł nie tylko aferę i protesty w sprawie leków refundowanych. Studenci rozpoczynający naukę na dwóch kierunkach dziennych na uczelniach państwowych będą mogli tylko jeden z nich skończyć na koszt podatników.

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported / Fot. Jan MehlichWraz z 2012 rokiem w życie wchodzi nowelizowana ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym”. W rezultacie wszyscy studenci, którzy zechcą studiować na uczelniach państwowych na dwóch kierunkach, jeden z nich będą musieli sobie opłacić. Każdy student będzie musiał zadeklarować, który kierunek jest pierwszym a który drugim, i za ten drugi właśnie będzie musiał zapłacić.

Jedynie dla 10 proc. najlepszych przewidziane jest stypendium rektora. Pod uwagę przy przyznawaniu tych świadczeń będą brane wyniki w nauce na drugim kierunku studiów.

W związku z tym postanowiłam porozmawiać z samymi zainteresowanymi czyli studentami krakowskich uczelni wyższych oraz tegorocznymi maturzystami co sądzą o takim rozwiązaniu wprowadzonym przez nasz rząd.

- Jestem studentką 3 roku biologii i pierwszego roku chemii. Z chemią chciałam poczekać aż zrobie licencjat z biologii, ale jak się dowiedziałam o tej ustawie postanowiłam, że zaczne od tego roku, bo nie stać mnie na płatny kierunek. Owszem mogłabym się starać o stypendium rektora, ale to dopiero po pierwszym roku, więc i tak ten pierwszym musiałabym opłacić. Jest to krzywdzące prawo, bo podcina skrzydła tym, którzy chcą się kształcić, mają ambicje.- mówi Ola, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adam
  • Adam
  • 08.01.2012 18:24

Wszystkie Sondaże na http://www.podane.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.