Facebook Google+ Twitter

Opodatkowana czekolada

Szwedzi w rankingu spożycia słodyczy przodują w całej Europie. Średnio przeciętny Szwed zjada 17 kg cukru rocznie.

Szwedzi stają się coraz grubsi, co powoduje wiele problemów społecznych. Jedną z ważniejszych kwestii są tysięce szwedzkich dzieci, którym z powodu otyłości grozi przedwczesna śmierć, spowodowana chorobami serca, cukrzycą czy nowotworami. Z dorosłymi też nie jest najlepiej - 10 procent społeczeństwa szwedzkiego cierpi na nadwagę.

Na pomoc otyłym ruszyli pracownicy szacownego sztokholmskiego Karolinska Institutet: Claude Marcus, Stephan Rössner, Lennart Levi, André Persson i Thomas Hedlund. Uważają oni, że "najwyższy czas, aby zacząć w Szwecji dyskusję o podatku od cukru i być może wykorzystaniu zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy do obniżki podatków od warzyw i owoców".

Jeżeli zostanie wprowadzony podatek od słodyczy, to staną się one droższe, przez co zmniejszy się ich sprzedaż i spożycie.
- Jeśli cukier będzie mniej dostępny to przestanie wyrządzać krzywdę. Ludzie będą mniej otyli i rzadziej będą chorować na cukrzycę - twierdzi jeden z profesorów.

Na razie projekt jest w przygotowaniu i nie wiadomo, czy szwedzki rząd zgodzi się na wprowadzenie go w życie. Tylko czy potrafimy żyć bez słodkości?

źródło:wyborcza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.