Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Panel Sienkiewiczowski w 170. rocznicę urodzin pisarza

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
plakat
Dnia 5 maja 2016 r. w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych na Uniwersytecie Opolskim w Auli Błękitnej zorganizowano Panel Sienkiewiczowski na temat obecności twórczości noblisty we współczesnej kulturze.

W 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja, Kierownik Katedry Historii Literatury, Komparatystyki i Antropologii Literackiej prof. dr hab. Aneta Mazur (Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa), Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego mgr Danuta Szewczyk-Kłos zorganizowali na Uniwersytecie Opolskim Panel Sienkiewiczowski, dotyczący współczesnej recepcji Jubilata. Obrady prowadziła prof. Aneta Mazur.

Spotkanie odbyło się 5 maja 2016 roku w godzinach 11.30-14.30 w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. W ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych wystąpili sienkiewiczolodzy:

Prof. Jolanta SZTACHELSKA Jakiego Sienkiewicza nie znamy?
Dr Adrianna ADAMEK-ŚWIECHOWSKA Romans z lekturą Sienkiewicza
Prof. Tadeusz BUDREWICZ "Rycerzy trzech" (w Trylogii i z Trylogii)
Prof. Tadeusz BUJNICKI Sienkiewicz w codzienności
Dr Agnieszka KUNICZUK-TRZCINOWICZ Sienkiewicz w oczach swojej służby

Prelegenci zaprezentowali różne oblicza i role sławnego pisarza, poddali namysłowi jego złożoną recepcję, podzielili się własnymi doświadczeniami czytelniczymi i badawczymi. Referenci zgodnie przekonywali, że lektura dzieł Henryka Sienkiewicza należy do fascynujących przygód intelektualnych. Wskazując przyczyny kryzysu czytelniczego, zastanawiali się nad sposobami przeciwdziałania temu szkodliwemu dla kultury problemowi, wysuwali wskazówki, jak odkrywać i odczytywać Sienkiewicza.

Wypowiedzi uczestników Panelu przypominały najistotniejsze świadectwa oddziaływania twórczości Sienkiewicza na poszczególne generacje w kontekście zamiarów twórczych pisarza, zwłaszcza zasadniczego, jaki objawił się już w liście 19-latka do Konrada Dobrskiego:

„Chcę [...] walczyć w imieniu tego, co nazywają idealnem, pięknem i dobrem [...]. Proza [...] życia musi pociągnąć wiele złego, wiele brudu i głupoty [...]”.

Jednocześnie z całej Polsce przebiegała akcja czytelnicza zainicjowana przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Zgłoszone do akcji środowiska ustanawiały Rekord Guinnessa w jednoczesnym czytaniu wybranych utworów tego pisarza. Akcja ta korespondowała z refleksją naukową okolicznościowego Panelu Sienkiewiczowskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto