Facebook Google+ Twitter

Opolskie środowisko literackie oceny Zygmunta Dmochowskiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-29 13:33

W dniu 25 maja br. Zygmunt Dmochowski uczestniczył w spotkaniu na temat opolskiego środowiska literackiego, zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu (prasa, radio, telewizja).

Obecni byli przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń literackich poza grupą "poeci osobni" - już w nazwie tej grupy kryje się separatyzm). Dziś relacjonując to spotkanie tak do mnie pisze.
Podaję ci fragmenty mojego wystąpienia - zacząłem od pytania:

Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiCzy środowisko Opola to tylko twórcy, czy może twórcy i instytucje, które te osoby wspierają? Mieszkam w Opolu już kilka dziesięcioleci i wciąż nie mogę doczekać się, jeśli nie integracji osób związanych z literaturą, to przynajmniej wzajemnej przychylności tej zbiorowości twórczej. Przychylności, która pozwoliłaby nie tylko zajmować się własnymi literackimi inicjatywami i kreować samych siebie - ale także dostrzegać i wspierać inicjatywy innych. Dostrzega się wysiłki przełamywania tego eklektycznego, smutnego zjawiska.

Należą do nich: aktywizacja działalności integracyjnej ludzi pióra ze strony bibliotek opolskich - wojewódzkiej i Miejskiej, coroczny zlot pisarzy na Najeździe Poetów na Zamek w Brzegu oraz uczestnictwo opolskich twórców w imprezach poetyckich organizowanych przez Krakowską Konfraternię Poetów w Krakowie.

Nie dostrzega się natomiast wzajemnego przenikania się różnych nurtów twórczych, programów stowarzyszeń twórczych oraz stymulowania takiego działania przez autorytety kulturotwórcze Opola.

Poza miesięcznikiem "Ulotna przestrzeń" wychodzącym w Wołczynie redagowanym przez poetkę Lidię Węglarz, który drukuje i recenzuje nasze wiersze - nie ma publikatora - platformy w Opolu, gdzie każdy twórca mógłby przedkładać pod dyskusję swoje myśli programowe i artystyczne.

Więc, jeżeli mam przyjąć istnienie środowiska literackiego Opola - to jego słabość widzę w tym, jak bardzo jest ono zdezintegrowane.

Autor: Karol Szmagalski
Zygmunt Dmochowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.