Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1568 miejsce

Opolszczyzna: Trwa finał Szlachetnej Paczki

10 i 11 grudnia 2011 roku trwa XI finał ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Podobnie jak w poprzednich latach, Opolszczyzna aktywnie włączyła się do działań, mających na celu pomoc najuboższym.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:SzlachetnaPaczka.jpg&filetimestamp=20101207222745 / Fot. WikipediaOrganizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wiosna z księdzem Jackiem Stryczkiem na czele, lecz jej sukces nie byłby możliwy bez tysięcy wolontariuszy oraz oczywiście – samych darczyńców. Od 2001 roku świąteczne paczki trafiają do najbardziej potrzebujących rodzin.

W połowie każdego roku Stowarzyszenie organizuje szkolenia dla liderów, którzy będą animatorami i koordynatorami akcji w terenie. Skuteczność ich działania zależy od wolontariuszy, którzy mają za cel wyszukanie najbardziej potrzebujących rodzin, przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, a wreszcie bezpośredni kontakt z wytypowanymi rodzinami (osobami) i ustalenie listy najbardziej potrzebnych rzeczy. Wizyta jest niezbędnym elementem akcji, bo informacje uzyskiwane z drugiej ręki, czasami zawierają przekłamania. Nie każda bowiem osoba, np. korzystająca z pomocy MOPS, musi mieć krytyczną sytuację materialną. Z drugiej strony wolontariusze muszą działać w sposób niestandardowy, by dotrzeć do najbardziej potrzebujących, bo wiele takich osób wstydzi się swej biedy i nie woła głośno o pomoc. Zdarzają się jednak przypadki nadużyć.

Na miesiąc przed finałem na internetowej stronie stowarzyszenia (www.szlachetnapaczka.pl) pojawiły się anonimowe wykazy potrzebnych paczek, każda opatrzona unikalnym numerem, krótkim komentarzem i zawierająca listę potrzebnych zakupów. Dane potrzebujących były znane jedynie animatorom akcji. Wykazy były uporządkowane według 409 rejonów, w których działali wolontariusze (niestety, nadal były białe plamy-miejsca, gdzie nie powstał rejon, bo nikt nie zgłosił się na lidera akcji). Tegoroczna liczba paczek sięgnęła dwunastu tysięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Akcja chyba jeszcze aktualna. W Szwajcarii do 3 Króli trwa akcja "podaruj jeszcze raz".
za darmo oddaje się paczkę na poczcie, która nakleja kartkę z adresem przeznaczenia , wolną od opłaty. Ważny art.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszy, że potrzebujący znaleźli darczyńców. Gwiazdki zostawiam i pozdrawiam Autora*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.