Facebook Google+ Twitter

Opowiadania "Fragmenty z życia lustra" Joanny Szczepkowskiej

Niejednoznaczność, wielowątkowość i mglistość przekazu - to dominujące cechy zbioru opowiadań Joanny Szczepkowskiej "Fragmenty z życia lustra". I właściwie trudno orzec czy to jego wady, czy tylko głęboko skrywane zalety.

Okładka książki "fragmenty z życia lustra" Joanny Szczepkowskiej. / Fot. Materiały promocyjneTrochę o miłości, trochę o czekaniu, wiele o niespełnionych nadziejach. Podjęcie próby skrupulatnego opisania fabuły mija się z celem ze względu na dominującą wartość przekazu, który czyta się między wierszami. Ulotny, budowany w napięciu klimat.

Wątki nie są prowadzone jasno i klarownie, a język jest bardzo niejednoznaczny. Nie ma to jednak nic wspólnego z metaforą czy poetycką złożonością znaczeń. Ot, taki kaprys autorki. I choć wiemy, że Joanna Szczepkowska potrafi pisać dobrze, to znakomicie znanych cech jej wartkiego, gęstego, obfitującego w ripostę języka tutaj nie ma. I być może być nie miało.

Jest za to co innego, trudny do uchwycenia i opisania osobliwy klimat opowiadań, wymagających skupienia, nieco szorstki w odbiorze. Autorka buduje ciekawy świat przeżyć swoich bohaterów. Ostatnie co można powiedzieć o losach tych postaci to przewidywalność. Nie czyta się tego łatwo, ale jest zaskakujące. Jednoznacznie można powiedzieć tylko, że "Fragmenty z życia lustra" są warte przeczytania, choćby po to by sprawdzić jak podziałają na naszą indywidualną wrażliwość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.