Facebook Google+ Twitter

"Opowiadania Kołymskie" W. Szałamowa - już w sprzedaży!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-23 11:13

Właśnie trafiły do księgarń Opowiadania kołymskie autorstwa Warłama Szałamowa. To jedna z najbardziej wstrząsających książek opisujących łagrową rzeczywistość.

Opowiadania Kołymskie / Fot. RebisRzeczywistości łagrów, przeżywanej przez miliony ludzi, nie można pojąć, a jeśli nie pojąć, to choć trochę zrozumieć, nie przeczytawszy Opowiadań kołymskich
w całości.

Słynny Archipelag Gułag wniósł wiele w poznanie świata łagrów, zwłaszcza w zakresie materiału faktograficznego. Natomiast w sferze przeżyć, emocji, uczuć, myśli i refleksji nad ludzką nędzą to Szałamow jest tym, który beznamiętnie prowadzi nas przez piekło zgotowane przez człowieka drugiemu człowiekowi w naszych czasach. (Ze wstępu Juliusza Baczyńskiego).

„Łagrowe doświadczenia Szałamowa były bardziej gorzkie i dłuższe od moich, i z szacunkiem przyznaje, że właśnie jemu, a nie mnie, przyszło dotknąć tego dna zezwierzęcenia i rozpaczy, w które nas wpędzało łagrowe bytowanie” Aleksander Sołżenicyn

Warłam Szałamow (1907-1982), rosyjski pisarz, poeta i eseista, przez osiemnaście lat był przetrzymywany w więzieniach i łagrach kołymskich. W 1956 r. został zrehabilitowany. Największą sławę przyniosły mu oparte na własnych doświadczeniach tych strasznych lat Opowiadania kołymskie, które w całości ukazały się w 1978 r. w Londynie.

Dom Wydawniczy Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.