Facebook Google+ Twitter

"Opowiem Ci o mojej Warszawie"

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-03-28 20:17

W związku ze zbliżającymi się rocznicami: 70-lecia wybuchu II wojny światowej oraz 65-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego, warszawski oddział stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” przygotowuje specjalny projekt, stawiając sobie za cel zachowanie pamięci o Warszawie, jakiej już nie ma.

 / Fot. LogoChoć do obchodów pozostało kilka miesięcy, stowarzyszenie już dziś aktywnie pracuje nad projektem. Oczekiwaniem i pragnieniem stowarzyszenia jest zebranie dokumentacji historii Warszawy widzianej oczyma zwykłych jej obywateli, a niekiedy wręcz przypadkowych uczestników wydarzeń.

Zdaniem organizatorów obchody tak ważnych wydarzeń są jak najbardziej odpowiednią okazją, by przypomnieć wszystkim o „nieznanych bohaterach warszawskich ulic, walczących nie bagnetem, a postawą przyzwoitego człowieka”. Ów ciekawy pomysł skądinąd wymaga dużego wkładu pracy, dlatego już dziś przy udziale wolontariuszy, odbywają się spotkania ze świadkami ówczesnych wydarzeń. Zbierana jest również profesjonalna dokumentacja wspomnień.

Wydaje się, iż pomysł projektu to rzecz naturalna, bowiem stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” od lat pomaga starszym ludziom. Znając zatem ich osobiste historie, postanowiło włączyć się w dzieło, którego rezultatem będzie zachowanie tychże wspomnień w pamięci kolejnych pokoleń.

W ramach projektu planowane jest otwarcie wystawy, jak również zorganizowanie cyklu spotkań pod tytułem „Opowiem Ci o mojej Warszawie”. Otwarcie wystawy, będącej dla organizatorów ukoronowaniem całego projektu, planowane jest na wrzesień 2009 roku.

Wystawa da sposobność zapoznania się z historią Warszawy widzianą z mało podręcznikowej perspektywy. Wykorzystanie nowoczesnych prezentacji multimedialnych, zapewne dodatkowo przyciągnie wielu zainteresowanych tą tematyką. Taka forma, która wykorzystuje już nie tylko obraz, ale w tym przypadku również i dźwięk, ma na celu, najwięcej jak to możliwe, zbliżenie zwiedzających do realiów życia okupowanej Warszawy.

Organizator pragnący swoją wystawą przyczynić się do podwyższenia wiedzy na ów temat, specjalną ofertę edukacyjną skieruje również do warszawskich szkół. Przewiduje się, że w ramach pomocy w organizacji godzin wychowawczych, specjalnie dla grup szkolnych do dyspozycji będzie przewodnik po wystawie, który w jasny i zajmujący sposób opowie o codziennym życiu wojennej Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.