Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14953 miejsce

Opowieść o człowieku z wyspy

Współautorzy: Barbara Figurniak

Solta, wyspa środkowej Dalmacji, wg autorytatywnych rankingów uważana jest za jedną z 6 najpiękniejszych w Europie. Jej nazwa oznacza „Wyspa słońca” i jak najbardziej oddaje charakter tego miejsca.

Link do galerii: Solta - chorwacka wyspa słońca
Wyspa słońca / Fot. B.F, M.J.Jest rok 2013. Wydaje się, że czas się na niej zatrzymał. Cykady brzmią podobno tak samo, jak przed stu, dwustu laty. Zachowały się budynki z tego okresu. Zachowały się w niezmienionym kształcie drogi, którymi w latach 30-tych ubiegłego wieku spacerował Krzysztof Kamil Baczyński (pobytowi Baczyńskiemu na Solcie poświęcony będzie osobny artykuł). Co ciekawe, na tej wyspie przebywał również przez dłuższy czas ojciec poezji chorwackiej – Marko Marulic (XV w.), oraz tu żyła i ma swój grób największa poetka Chorwacji – Vesna Parun (prawie rówieśnica Baczyńskiego).

Dinko Sule / Fot. B.F., M.J.Jesteśmy goszczeni w domu Dinko Sule, który jest artystą nietuzinkowym – malarzem, poetą, rzeźbiarzem, ale również zielarzem, historykiem swojej ‘małej ojczyzny’, zbieraczem pieśni, przysłów i wszelkich zabytków i zwyczajów dotyczących wyspy.

 / Fot. B.F.,M.J.Zna doskonale historię Solty i chętnie dzieli się nią z nami. Dinko urodził się tutaj 18 grudnia 1953 roku. Mieszka w miejscowości Grohote położonej w centrum wyspy. Przez 16 lat był ochotnikiem miejscowej straży pożarnej (teraz pisze jej monografię). Napisał również monografię wielkiego, naiwnego malarza Chorwacji - Eugeniusza Buktenica oraz monografię o muzyce na Solcie. Do tej pory wydał 14 tomów poezji (w większości haiku) i 4 dramaty (ostatni nosi tytuł : „Miłość, wojna i pokój”).
Kobieta niosąca wodę - rzeźba autorstwa Dinko / Fot. Dinko SuleSam siebie określa jako malarz (slikar). Namalował kilkadziesiąt obrazów, większość rozdał zainteresowanym jego twórczością. Oddał też swoją duszę tej wyspie. To jego cały świat. Jak to możliwe ? Wystarczy tylko widzieć, czego inni nie dostrzegają i czerpać z tego radość. Mieć pasje poznawania i dzielenia się. A także: ocalić od zapomnienia.

Jego żona mówi, że gdy Dinko musi jechać do Splitu, to przez 2-3 noce przed wyjazdem nie może zasnąć. „Jest wtedy cały chory” – uśmiecha się. To mówi o nim wszystko.

Z zielnika Dikno / Fot. B.F.,M.J.Na Solcie żyje 139 gatunków ptaków i 800 gatunków roślin, których większość została skatalogowana dzięki jego pracy.
Dinko zna całą wyspę jak własną kieszeń – wielokrotnie przemierzył ją wzdłuż i wszerz. Uczestniczył jako ekspert przy powstawaniu encyklopedii opisującej faunę i florę Solty. Jest zapraszany do współpracy w tworzeniu zachodnich almanachów przyrodniczych. Za jego pomocą została wydana gruba księga – Monografia Solty.

Natomiast w Splicie została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej wystawa „Flora – zielnik wyspy Solta”, na którą Dinko przeznaczył 450 zdjęć ze swoich zbiorów. Zielnik zawiera dokładny opis roślin i ich leczniczych właściwości.
Dinko przekazał go Muzeum Przyrodniczemu w Splicie.

Dinko w szkole / Fot. anonimowyPoza ciągłą pracą badawczą i artystyczną znajduje jeszcze czas na spotkania w szkołach i przekazywanie swojej wiedzy dzieciom.
Swoją pracę traktuje czysto społecznie, często dopłacając do przedsięwzięć, które podejmuje z własnej inicjatywy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Rewelacyjny materiał! Pierwsza klasa!

Mateuszu! Czekałem niecierpliwie na tę relację, odkąd się dowiedziałem, że wyruszyliście śladami Baczyńskiego. Nie widziałem jeszcze czego się spodziewać. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do podziękowań dla pana Dinko śmiało trzeba dopisać praktycznie wszystkich Komentatorów :)
Ja również przeczytałam z przyjemnością, pan Dinko jest takim prawdziwym humanistą przez duże "H". Spotykam czasem podobnych pasjonatów, działających w swoich małych ojczyznach. Po prostu robiących swoje bez hałasu, reklamy, blichtru i aspiracji do bycia celebrytami.
Autorom również podziękowania :) Dobra robota :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Dinko Sule - Hvala vam za vasu neprocjenjivu pomoć u pronalazenju kucu u kojoj je zivio Krzysztof Kamil Baczyński. Hvala vam takoder za vrijedne informacije o povijesti poljskih ljudi na otoku Šolti. Izražavamo veliko postovanje i zelimo Vam dobro zdravlje i puno sreca. Barbara i Mateusz

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krystyna Kermel. Bardzo dziękuję za tak długi i piękny komentarz w imieniu swoim i Mateusza Jarosza. Tak właśnie jest, będziemy się starali ocalić od zapomnienia to miejsce, w którym kształtował się poetycki świat młodego Krzysztofa. Przy pomocy Dinko Sule udało nam się je odnaleźć. Gdyby nie on, byłoby to bardzo trudne do ustalenia. Przetłumaczę mu Pani słowa i pozdrowię. On rzeczywiście jest naszym przyjacielem. Bardzo ucieszą go wszystkie komentarze pod tym artykułem. Sam jest artystą, więc bardzo wzruszyły go pieśni do słów Baczyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu i Panie Mateuszu, dziękuję że dzielicie się z nami swoją pasją. Dzięki Wam poezja K.K.Baczyńskiego stała się mi bardzo bliska.
W każdym środowisku są ludzie z pasją i mnożą dokonania, gdy się nią dzielą.
Przytoczę jeden z przykładów:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dookoła są ciekawi ludzie. Znacznie ciekawsi, niż krzykliwi politycy i celebryci, którym głównie zajmują się media. Ludzie, od których możemy się wiele nauczyć, którzy chętnie przekażą nam "pozytywną energię" i podzielą się swoim talentem. Jest sporo takich osób, warto o nich pisać i pokazywać, jak wiele robią dla innych i swojego otoczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł jest doskonałą rekomendacją, aby zawitać na wyspę podczas wakacyjnych podróży (i nie tylko). Piękne miejsce, gdzie mieszkają ludzie z pasją, tacy jak Dinko Sule.
Po prostu - poezja.
Pani Barbaro, dziękuję za zaproszenie do podróży śladami wielkiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Czekam na kolejne relacje z „Wyspa słońca”.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Elżbieta Drewniak - Dziękujemy, to rzeczywiście człowiek, który kocha swój kraj, ale ma także dla nas, Polaków wiele serca. Również pozdrawiamy !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy Państwu za miłe słowa pod naszym artykułem. Dinko Sule jest niespotykanie utalentowanym człowiekiem i tak bardzo oddanym swojej małej ojczyźnie, że zasługuje z pewnością na wielki ukłon z naszej strony. Jest nim również ten artykuł. Warto rozejrzeć się wokół siebie i poszukać, bo można wówczas znaleźć piękne postacie, służące za nam wzór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.