Facebook Google+ Twitter

Opowieść o "Ostatnim królu Szkocji"

Ten film opowiada o jednym z największych tyranów w dziejach świata. Afrykańskim Kaliguli. Ugandyjski dyktator Idi Amin, wymordował pół miliona ludzi. Posądzany był o szaleństwo. Miał powiedzieć „nie lubię ludzkiego mięsa, jest za słone".

Plakat z filmu / materiały dystrybutoraW ten weekend wszedł na ekrany kin film "Ostatni król Szkocji" na podstawie powieści Gilen Foden, która również ostatnio trafiła do księgarń. Wbrew pozorom nie jest to opowieść o walkach Szkotów o niepodległość lecz kolejny z tragicznych obrazów Afryki. Z wybitną kreacją Foresta Whitakera.

Postać

Idi Amin to jedna z najbardziej intrygujących postaci współczesnej historii. Szybko robił karierę wojskową najpierw u boku Brytyjczyków w armii kolonialnej, a po odzyskaniu niepodległości przez Ugandę w roku 1962 w armii tego państwa. Od 1966 roku pełnił funkcję dowodzącego siłami zbrojnymi tego państwa, by pięć lat później dokonać krwawego zamachu stanu i odsunąć od władzy prezydenta Miltona Obote. I co ciekawe zamach stanu był popierany przez Izrael i pozytywnie przyjęty w Londynie.

Amin rządził niezwykle krwawo tworząc największy system represyjny ówczesnej Afryki. Co ciekawe z początku prowadził politykę w oparciu o dobre stosunki z Izraelem i Wlk. Brytanią. Izrael przez długi czas mocno wspierał okrutne rządy Amina, dostarczając rządowi broni i pieniędzy oraz szkoląc ugandyjskie wojsko. Jednak z czasem reżim zorientował się na kraje bloku komunistycznego i zacieśnianie więzów z lewicowymi rządami w Afryce. Całkowity zwrot nastąpił w roku 1972 gdy Uganda zmieniła swoich strategicznych partnerów na Libię i Arabię Saudyjską, zaczynając otwarcie wspierać państwa arabskie. W 1976 roku reżim Amina udzielił wsparcia terrorystom palestyńskim, którzy porwali w Niemczech samolot Air France w większości z pasażerami pochodzenia żydowskiego i skierowali na lotnisko w Ugandzie. Tam nastąpiła spektakularna akcja odbicia zakładników przez izraelskich komandosów i Mossad. Przeszła do historii pod kryptonimem Entebbe Thunderbolt.

W 1978 Amin najechał na sąsiednią Tanzanię, jednak wojna obronna i kontratak dał zwycięstwo wrogom, którzy obalili ugandyjskiego dyktatora i   władzę oddali Ugandyjskiej Armii Wyzwoleńczej

Szaleństwo

Dr. Nicholas Garrigan / materiały dystrybutoraDyktator posądzany jest o wymordowanie od 300 do 600 tys. obywateli własnego kraju. Głównie przeciwników politycznych i partyzantów. Odznaczał się wielką nieufnością, więc mordował nawet swoich najbliższych współpracowników, co to których działań miał nawet najmniejsze wątpliwości. Był uważana za szaleńca. Rzekomo wyrażał podziw dla geniuszu Adolfa Hitlera a w lodówce trzymał głowy swoich największych politycznych wrogów. Był oskarżany o kanibalizm oraz o to, że często dla rozrywki rzucał więźniów politycznych na pożarcie krokodylom. Nienawidził Anglików, z racji czego obwołał się jedynym prawdziwym władcą imperium Brytyjskiego i jedynym prezydentem, który przekazuje światu głos Boga. Zasłynął z tego, że w ciągu jednego dnia wydalił z kraju prawie 100 tys. Hindusów, konfiskując ich majątki i domy. Tłumaczył, że tak doradził mu „Głos Boga”. Uwielbiał boks i często wyzywał na pojedynki na ringu przywódców innych państw. Również Królową Brytyjską. Dlaczego Ostatni Król Szkocji? Idi Amin uwielbiał Szkocję, zapowiedział, że chętnie stanie na czele armii szkockiej aby wywalczyć dla niej niepodległość. Na pogrzebie króla Arabii Saudyjskiej pojawił się ubrany w kilt. Amin przyjął islam, miał 12 żony, oraz uznał 49 dzieci. Zmarł w Arabii Saudyjskij w 2003 roku po nieudanym przeszczepie nerek.

Film

Historia oparta w dużej mierze na faktach opowiada o życiu szkockiego lekarza Nicolasa Garrigana, który udaje się do Ugandy na misję medyczną i którego zrządzenie losu łączy z Idim Aminem, a ten jako, że kocha Szkocję, postanawia go obwołać swoim osobistym lekarzem. Z czasem młody lekarz ulega splendorowi i magnetyzmowi salonów, bliskości władzy, zaślepiony nie dostrzega okrucieństw, jakich dopuszcza się jego najważniejszy pacjent wobec swoich poddanych. Do czasu… Jednak wtedy będzie już za późno, aby zdradzić swojego pana. Tym bardziej, że z czasem blisko związuje się z jedną z żon Amina.

The Last King of Scotland

Na film warto pójść z trzech powodów. Pierwszy: jest to kolejny po „Wiernym Ogrodniku” czy „Hotelu Rwanda znakomity obraz Afryki, który my Europejczycy trywializujemy, odtrącamy, wręcz nie chcemy przyjąć do wiadomości. Drugi, że poznajemy historię człowieka, który nie jest tak znany jak Adolf Hitler, ale jego okrucieństwo wydawać się mogło jeszcze bardziej wyszukane, niepojęte. Niczym losy afrykańskiego
Makbeta, lecz w znacznie krwawszym wydaniu. Pokazuje kim może stać się człowiek, którego doświadczy władza i jednocześnie obłęd.
Potworem?   Tak, nieludzkim tyranem, któremu berło władzy uświadamia, że może wszystkiego próbować, nawet ludzkiego mięsa.

Trzecim powodem jest gra Foresta Whitakera. Niewątpliwie zagrać taką postać było mu niezwykle trudno. A jednak aktor znany dotychczas ze średnich komedii i filmów akcji stworzył kreację wybitną, która, że tak powiem, niczego nie ujmuje piekielnemu obrazowi satrapy Ugandy.

Gra Whitakera jest spektaklem samym w sobie, niejako akcją w akcji całego filmu. Po dłuższym czasie wydaje się, że sceny bez tytułowego bohatera tracą na wartości, nie przykuwają takiej uwagi jak wcześniej. Aktor dostał za tę rolę nominację do Oscara w kategorii "najlepsza rola męska" i uważany jest za faworyta!

Niewątpliwie warto wybrać się na ten film z powyższych trzech powodów oraz mam nadzieję z czystej ciekawości, którą mam nadzieję wzbudziłem wśród was tym skromnym artykułem.

Zobacz stronę oficjalną filmu

logoObejrzyj zwiastun filmu

 

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No i u mnie strona jakoś dziwnie rozstrzelona.???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam wczoraj ten film. Jestem poturbowana. Wstrząsający,choć byli widzowie ,którzy świetnie się ubawili -zważywszy na salwy śmiechu w rzędach za mną...Mnie jakoś nie było do śmiechu.
+ dla Ciebie Marcinie za wprowadzenie historyczne,którego niestety nie miałam przed projekcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, dlaczego taki styl zapisu? Pierwszy raz widzę symetryczny rozkład tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe.
* władcą imperium Brytyjskiego*;
*Również Królową Brytyjską. Dlaczego Ostatni Król Szkocji?* - coś z literami, także w tytule - *powieść o Ostatnim Królu Szkocji* - raczej *powieść o ostatnim królu Szkocji.
* w roku 1972 gdy Uganda* - przecinek.
A świat, zamiast zgładzić potwora i kretyna, to jeszcze mu nereczki chciał przeszczepić. Wot moralność świata... I na nerach się przewiózł. Bóg także przespał sprawę - może sumieni Go w końcu ruszyło?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.