Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14519 miejsce

Opowieść o wrocławskiej rzece, czyli Dobra wczoraj i dzisiaj

Jak powszechnie wiadomo największą rzeką we Wrocławiu jest oczywiście Odra wraz ze swoimi licznymi dopływami. Te dopływy w obrębie administracyjnym Wrocławia to rzeki: Bystrzyca, Oława, Ślęza oraz Widawa.

W obszarze miasta płyną niemalże równolegle do Odry dwa z jej głównych dopływów - Oława i Widawa.

Widawa to rzeka, która płynie płytką doliną na północ od Odry. Przez Wrocław przepływa, licząc od strony Odry w obrębie osiedli: Swojczyce, Kowale, Zgorzelisko, Psie Pole, Sołtysowice, Kłokoczyce, Biskupice Widawskie, Polanowice, Widawa, Pracze Widawskie, Świniary. Za osiedlem Psie Pole, na Kłokoczycach do rzeki wpada jej prawostronny dopływ – rzeka Dobra
Dobra (zwana także Widawką) (niem. Elsbach, Dauber, Juliusburger, Dober) jest prawostronnym dopływem rzeki Widawy.

Rzeka Dobra / Fot. Marek Bachorski-RudnickiRzeka Dobra / Fot. Marek Bachorski-RudnickiNazwę Dobra wprowadzono urzędowym zarządzeniem w 1951 r., zastępując niemieckie nazwy Els Bach, Juliusburger Wasser oraz potoczną nazwę Dober. Jak podaje źródło, Dobra bierze swój początek w okolicach Bartkowa na wysokości ok. 165 m n.p.m. Przez Wrocław przepływa w jego północno-wschodniej części, w rejonie osiedli Pawłowice, Zakrzów, Kłokoczyce i Psie Pole. Na granicy miasta wpadają do niej kolejno strugi – Topór i Mielnica. Za osiedlem Pawłowice rzeka została uregulowana ze względu na podtapianie niegdyś przez wody osiedla Kłokoczyce. Stare koryto rzeki zostało przebudowane na Kanał Kłokoczycki (Elsbach), a nowo wybudowane koryto przeprowadzono prosto w kierunku południowo-zachodnim z pominięciem zabudowanego obszaru osiedla. Rzeka Dobra / Fot. Marek Bachorski-RudnickiRzeka Dobra / Fot. Marek Bachorski-RudnickiOgraniczenie przepływu przez teren zabudowany umożliwia śluza wlotowa usytuowana na początku Kanału Kłokoczyckiego. Całkowita długość Dobrej wynosi 32 km, powierzchnia dorzecza to 284,3 km kwadratowych. Rzeka Dobra wpada do Widawy w rejonie osiedla Kłokoczyce i Sołtysowice poniżej mostu kolejowego, na linii kolejowej nr 143 biegnącej w kierunku Oleśnicy.

Warto wspomnieć, że rzeka Dobra wpisała się na stałe do polskiej kinematografii. W jednym z odcinków "Czterej pancerni i pies" z roku 1966, podziwiając urodę Poli Raksy (Marusia) i grę aktorską Janusza Gajosa (Janek), oglądamy ją w pełnej krasie jako tło dla zakochanej pary.


Opracowano na podstawie:

http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Dobra_%28dop%C5%82yw_Widawy%29
http://ortopedianew.appspot.com/wiki/Dobra_%28dop%C5%82yw_Widawy%29

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kate1121
  • kate1121
  • 02.07.2011 16:48

Oczywiście Mielnica tak naprawdę nazywa się Przyłęk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.