Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieść o wrocławskiej rzece, czyli Dobra wczoraj i dzisiaj

Redakcja
Rzeka Dobra
Rzeka Dobra Marek Bachorski-Rudnicki
Jak powszechnie wiadomo największą rzeką we Wrocławiu jest oczywiście Odra wraz ze swoimi licznymi dopływami. Te dopływy w obrębie administracyjnym Wrocławia to rzeki: Bystrzyca, Oława, Ślęza oraz Widawa.

W obszarze miasta płyną niemalże równolegle do Odry dwa z jej głównych dopływów - Oława i Widawa.

Widawa to rzeka, która płynie płytką doliną na północ od Odry. Przez Wrocław przepływa, licząc od strony Odry w obrębie osiedli: Swojczyce, Kowale, Zgorzelisko, Psie Pole, Sołtysowice, Kłokoczyce, Biskupice Widawskie, Polanowice, Widawa, Pracze Widawskie, Świniary. Za osiedlem Psie Pole, na Kłokoczycach do rzeki wpada jej prawostronny dopływ – rzeka Dobra
Dobra (zwana także Widawką) (niem. Elsbach, Dauber, Juliusburger, Dober) jest prawostronnym dopływem rzeki Widawy.

Nazwę Dobra wprowadzono urzędowym zarządzeniem w 1951 r., zastępując niemieckie nazwy Els Bach, Juliusburger Wasser oraz potoczną nazwę Dober. Jak podaje źródło, Dobra bierze swój początek w okolicach Bartkowa na wysokości ok. 165 m n.p.m. Przez Wrocław przepływa w jego północno-wschodniej części, w rejonie osiedli Pawłowice, Zakrzów, Kłokoczyce i Psie Pole. Na granicy miasta wpadają do niej kolejno strugi – Topór i Mielnica. Za osiedlem Pawłowice rzeka została uregulowana ze względu na podtapianie niegdyś przez wody osiedla Kłokoczyce. Stare koryto rzeki zostało przebudowane na Kanał Kłokoczycki (Elsbach), a nowo wybudowane koryto przeprowadzono prosto w kierunku południowo-zachodnim z pominięciem zabudowanego obszaru osiedla. Ograniczenie przepływu przez teren zabudowany umożliwia śluza wlotowa usytuowana na początku Kanału Kłokoczyckiego. Całkowita długość Dobrej wynosi 32 km, powierzchnia dorzecza to 284,3 km kwadratowych. Rzeka Dobra wpada do Widawy w rejonie osiedla Kłokoczyce i Sołtysowice poniżej mostu kolejowego, na linii kolejowej nr 143 biegnącej w kierunku Oleśnicy.

Warto wspomnieć, że rzeka Dobra wpisała się na stałe do polskiej kinematografii. W jednym z odcinków "Czterej pancerni i pies" z roku 1966, podziwiając urodę Poli Raksy (Marusia) i grę aktorską Janusza Gajosa (Janek), oglądamy ją w pełnej krasie jako tło dla zakochanej pary.

Opracowano na podstawie:

http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Dobra_%28dop%C5%82yw_Widawy%29
http://ortopedianew.appspot.com/wiki/Dobra_%28dop%C5%82yw_Widawy%29

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto