Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5236 miejsce

"Opowieść wigilijna" na ekranie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-12-24 14:11

Jednym z najbardziej znanych dzieł o tematyce świątecznej jest oczywiście "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa, opowieść wydana po raz pierwszy w 1843 roku, do dziś ciesząca się sporą popularnością, w tym również wśród filmowców.

Charles Dickens / Fot. Charles BaugnietPoczątki

Pierwsze adaptacje historii o Ebenezerze Scrooge'u, samotnym skąpcu nienawidzącym świąt, którego w noc wigilijną nawiedzają duchy przyczyniające się do diametralnej zmiany jego charakteru, powstały bardzo wcześnie. Już w 1901 roku dostajemy pierwszy krótkometrażowy film, kolejny powstał siedem lat później. Oba trwały zaledwie kilka minut i są oczywiście nieme.

Następne ekranizacje powstawały co kilka lat. Do "Opowieści wigilijnej", która okazała się niespodziewanym literackim sukcesem (Dickens napisał ją z zamiarem spłacenia swoich długów) filmowcy wracali chętnie i do dziś można naliczyć ponad dwadzieścia różnych wersji.

Klasycznie

Swego czasu bardzo popularne były brytyjskie ekranizacje. W 1935 roku powstał film "Scrooge" z Seymourem Hicksem w tytułowej roli, szesnaście lat później nakręcono kolejny film pod tym samym tytułem. W roli Scrooge'a zobaczyć w nim można Alastaira Sima. Obie wersje są czarno-białe i mają niepowtarzalny klimat kina tamtych lat, ciężki do odtworzenia w dzisiejszych czasach.

Nagrobek Ebenezera Scrooge'a użyty w filmie "Opowieść wigilijna" (1984 r.) / Fot. NabokovCo ciekawe, w 1984 roku, trzydzieści trzy lata po filmie z 1951 roku, Clive Donner, będący montażystą filmu "Scrooge", postanowił nakręcić własną wersję opowiadania Dickensa, dając jej już tytuł "Opowieść wigilijna". W jego filmie główną rolę zagrał George C. Scott, zdobywca Oscara za swój pamiętny występ w "Pattonie".

Jeśli ktoś lubi klasyczne ekranizacje, powinien również sięgnąć po "Opowieść wigilijną" z 1999 roku, w której w Scrooge'a wcielił się Patrick Stewart, szerzej znany chociażby z roli kapitana Picarda w "Star Treku" albo profesora Xaviera z serii filmów "X-Men".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.