Facebook Google+ Twitter

Opowieści o znikającej Palestynie. Raja Shehadeh z wizytą w Polsce

Autor "Palestyńskich wędrówek", tegoroczny finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, odwiedził Polskę. Palestyński pisarz opowiedział o izraelskiej okupacji, zanikającym krajobrazie Palestyny i dotkliwej utracie.

Raja Shehadeh opowiada o wędrowaniu po Palestynie w ramach spotkania autorskiego na Dniu Reportażu. Prowadząca: Paulina Wilk, tłumacz: Błażej Kubacki / Fot. Karolina Kunda-KuwieckijRaja Shehadeh, autor książki Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie i tegoroczny finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, odwiedził Polskę. Palestyński pisarz wziął udział w kilku debatach i spotkaniach autorskich, podczas których opowiedział o trudnej sytuacji na okupowanym Zachodnim Brzegu, zanikającym krajobrazie Palestyny i utracie możliwości ukochanego wędrowania.

Raja Shehadeh - pisarz, prawnik, kronikarz Palestyny
Raja Shehadeh jest palestyńskim pisarzem i prawnikiem, jednym z twórców Raja Shehadeh podczas wymiany uśmiechów z czytelnikiem przy podpisywaniu książki / Fot. Karolina Kunda-Kuwieckijorganizacji praw człowieka Al-Hak (Prawda). Jest autorem kilku książek na temat Bliskiego Wschodu, Palestyny i opowieści o życiu pod izraelską okupacją. Polskim czytelnikom znany jest głównie za sprawą książki Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie. Stanowi ona zapis siedmiu wędrówek pisarza po wzgórzach, dolinach i wąwozach palestyńskich. Wędrówki opisane w książce, autor zrealizował na przestrzeni dwudziestu siedmiu lat. Każda wędrówka ma swój niepowtarzalny przebieg, ale są one także podróżami w czasie i przestrzeni. To swego rodzaju notatki z podróży rozpoczętej w1978 roku. Relacjonuję w nich wydarzenia w regionie, których byłem świadkiem, a także zmiany w moim życiu i otoczeniu.

Podczas większości spotkań autorskich oraz wywiadów, autor Palestyńskich wędrówek najchętniej pytany był o to, jak udało mu się w tak niepowtarzalny sposób połączyć literaturę z reportażem, liryczne opisy krajobrazu z bezlitosnymi realiami życia pod okupacją: „Zawsze lubiłem chodzić po górach, odbywać długie, często samotne wędrówki. Podczas każdej z nich podróżowałem do innej części kraju. Konsekwencją odbytych przez lata wędrówek było pokazanie wpływu polityki na te ziemie, od początku okupacji izraelskiej czyli od roku 1967, od momentu pierwszych osiedleń. Chciałem pokazać wpływ osiedleń na te ziemie, utratę tego piękna jako rezultat agresywnej polityki osiedleńczej. Do tej pory pół miliona izraelskich Żydów żyje na tym skrawku ziemi. Znaczna jej część była kiedyś pięknym, otwartym krajem, ze wzgórzami, strumykami. A teraz to wszystko zostało zniszczone".

Istota wędrowania. Sarha
Raja Shehadeh z tłumaczką "Palestyńskich wędrówek", Anną Sak podczas Gali wręczania Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki / Fot. Karolina Kunda-KuwieckijZdawało się, że ziemia eksploduje pięknem i kolorami, że wyrzuciła ze swego wnętrza wspaniałe dary bez jakiejkolwiek ludzkiej interwencji. Zapragnąłem uczcić cały ten przepych głośnym okrzykiem. Krzycząc „S-A-R-H-A!”, czułem, że przełamuję milczenie przeszłości, przerywam ciszę, która spowijała to miejsce od bardzo długiego czasu. Mój powitalny okrzyk odbił się echem od jednego wzgórza, a potem od następnego i następnego, wracał do mnie coraz słabszy, aż w końcu poczułem, że w pewien sposób dotknąłem całego krajobrazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję serdecznie!
Naprawdę nie wiem, dlaczego tak trudno przebić się z "tą prawdą"... Ale to smutne.
A książkę gorąco, gorąco polecam. Każdemu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poruszający tekst. Dlaczego z tą prawdą tak trudno się przebić? Nie mogę nie przeczytać nominowanej książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.