Facebook Google+ Twitter

"Opowieści tygrysa" zelektryzowały publiczność Skrzyżowania Kultur

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-09-27 11:09

Czwarty dzień 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur dobiegł końca. Kolejni artyści zaprezentowali sztukę Dalekiego Wschodu. Tym razem na scenie pojawiła się koreańska śpiewaczka Ahn Sook-sun i japońska grupa bębniarzy Ondekoza.

 / Fot. Ewa Krzysiak W czwartym dniu 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur publiczność również była świadkami niesamowitego widowiska.

W pierwszej jego odsłonie na scenie pojawiło się dwoje ludzi. Przyjechali do Polski z dalekiej Korei, aby opowiedzieć baśń o biedaku, któremu bezduszni krewni odmówili pomocy. Ahn Sook-sun opowiadająca historię nędzarza w międzyczasie przekazywała prawdy o ponadczasowej wymowie, jak choćby ta o matce rodziny, która jest bardzo potrzebna zwłaszcza, gdy bieda spojrzy w oczy.

Rozpoczęcie 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Na widowni panowała cisza, jak makiem zasiał, przerywana jedynie oklaskami w chwili, kiedy narratorka opowieści musiała przerwać, aby napić się herbaty. Koreańska opowiadaczka baśni przemieniała się raz to w nędzarza, innym razem w złego brata i jego chytrą żonę, aby po powrocie znękanego męża do chaty wczuć się w postać współczującej, mądrej towarzyszki życia pozostającej z biedakiem na dobre i na złe.  / Fot. Ewa Krzysiak

Wówczas to słychać piosnkę o niedoli z pytaniem, jak ją przemienić w bogactwo… To wcale nie jest niemożliwe i do ledwie wiążącego koniec z końcem rolnika w końcu także uśmiechnie się szczęście. Ratując od niechybnej śmierci jaskółkę zaskarbił sobie jej wdzięczność i ziarenko tykwy, w której owocach znalazł magiczne pudełka ze stu tysiącami wonów i ziarenkami ryżu nieprzebranej ilości. Co ciekawe, nie chełpi się tak uzyskanym bogactwem a pragnie podzielić się swoją radością z najbliższą rodziną.

Energia Orientu - dzień trzeci 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie po raz pierwszy baśnie i przypowieści "wschodu" wpływają na nasze przemyślenia i emocje. Świetny cykl artykułów. Gratulacje dla autorki !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.