Facebook Google+ Twitter

Opóźnia się remont fasady Zamku Królewskiego. Brakuje pieniędzy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-07-12 12:26

Remont wschodniej elewacji fasady Zamku Królewskiego wciąż się odwleka. Pomimo tego, że przetarg już się zakończył, prace nie zostały rozpoczęte, gdyż brak na nie funduszy.

Późnobarokowa fasada saska to jedyna elewacja Zamku, która nie przeszła remontu od czasu odbudowy w latach 70 XX w. To, że jest w złym stanie widać już gołym okiem. Kolory wyblakły, poodpadał tynk a detale architektoniczne pokryły się nalotem.

W grudniu dyrekcja Zamku informowała, że jest projekt remontu i obiecane są fundusze unijne. Wiosną miały stanąć rusztowania. Po półtorarocznych dyskusjach ze stołecznym konserwatorem zabydków zdecydowano, że będzie miała szaropiaskowy kolor, jak w czasach Stanisława Augusta. Próbki koloru odnaleziono w Arkadach Kubickiego, a utrwalił je na płótnie Canaletto.

W styczniu z Ministerstwem Kultury podpisano przedwstepną umowę na dotację z programu "Infrastruktura i środowisko". Przetarg na wykonawcę otrzymała firma Restauro. Remont elewacji wyceniła na 13,6 mln zł. Do podpisania umowy nie doszło a postepowanie zostało przez Zamek unieważnione - "Musieliśmy to zrobić, ponieważ nie przyznano nam funduszy unijnych. Ministerstwo Kultury oceniło, że nasz wniosek jest niekompletny. Zabrakło w nim dokumentacji wymiany stolarki okiennej" - mówi serwisowi gazeta.pl Irena Zalewska, pierwszy zastępca dyrektora Zamku.

Na wykonanie dokumentacji wymiany okien Zamek nie miał pieniędzy. Dyrekcja planowała, aby podjął się tego zwycięzca przetargu. Ministerstwo uznało jednak, że tak nie wolno i odesłało projekt.

Irena Zalewska zaprzecza, że trzeba bedzie czekać kolejne lata na odbudowę. Aby przeprowadzić remont Zamek podzieli go na dwa przedsięwzięcia. Pierwsze obejmie odrestaurowanie tynków, rzeźb i dekoracji architektonicznych. Druge - wymianę okien.

Jeszcze w tym roku przeprowadzony zostanie przetarg na wykonawcę elewacji. Pieniądze na okna bedą poszukiwane w przyszłym roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.