Facebook Google+ Twitter

Opóźnienia w budowie hali sportowej w Krakowie z winy urzędników

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-07 09:21

Po prawie dwóch latach przepychanek z wykonawcą hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach - firmą Budimex-Dromex, władze miasta Krakowa rozwiązały z nim umowę. Termin wypowiedzenia mija 10 września.

Tak miała wyglądać hala w Czyżynach / Fot. wizualizacja UMK- Nie rezygnujemy z budowy hali. Wkrótce ogłosimy konkurs na jej projekt - zapowiada Anna Biziorek, zastępca dyrektora magistrackiego biura inwestycji. Problem w tym, że ponowne przygotowania i realizacja hali zajmą sześć lat. Według szacunków urzędników, powinna być ona gotowa dopiero w 2013 roku. Jej budowa będzie jednak kosztować nie 212 mln zł, jak pierwotnie obliczono, lecz około 400 mln zł. Gmina ma zamiar finansować inwestycję z własnych pieniędzy, za prawie dwa razy większy jej koszt zapłacimy więc wszyscy z naszych podatków.

Hala pod klucz


Hala sportowa w Czyżynach to sztandarowa inwestycja prezydenta Jacka Majchrowskiego. Była zapowiadana już w 2002 roku w jego programie wyborczym. Wykonawca inwestycji - konsorcjum trzech firm: Budimeksu-Dromeksu, hiszpańskiej spółki Ferrovial i greckiego Decathlona, został wybrany w przetargu w 2005 roku.

Już po kilku miesiącach w magistrackich kuluarach spekulowano, że sposób realizacji hali metodą pod klucz (wykonawca jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu, zdobycie wymaganych pozwoleń i wreszcie realizację) wcześniej czy później doprowadzi do fiaska tej inwestycji. Urzędnicy brnęli jednak w negocjacje z wykonawcą, a ten co kilka miesięcy żądał dopłaty do kwoty ustalonej w przetargu - najpierw 50, potem ponad 100 mln zł. Argumentem był wzrost cen w branży budowlanej i wymagania gminy związane z wyglądem hali (jej projekt poprawiany był aż trzy razy). W końcu okazało się, że nawet gdyby gmina skłonna była dopłacić, nie jest to możliwe, bo naruszałoby warunki przetargu.

Nie ma winnego


Wiceprezydent miasta Wiesław Starowicz podczas wczorajszego posiedzenia komisji infrastruktury rady miejskiej uchylił się od wskazania winnego tej sytuacji. Odesłał nas do wiceprezydenta Tadeusza Trzmiela, z którym nie udało się nam wczoraj skontaktować.
Biziorek przekonywała, że dwa lata temu trudno było przewidzieć obecne problemy.
- Konsorcjum tak znanych firm dawało władzom miasta pewność realizacji tej inwestycji - stwierdziła wicedyrektor.
- A projekty przedstawiane przez wykonawcę były przez nas odrzucane, bo nie spełniały wymogów określonych w przetargu i warunkach zabudowy - dodała.
Według wicedyrektor Biziorek, wybór metody pod klucz nie był chybiony, ponieważ w ówczesnych realiach rynkowych warunki dyktował inwestor, a nie wykonawca. Wraz z ożywieniem w branży budowlanej to się jednak zmieniło.
- Od początku było wiadomo, że jest to zbyt skomplikowana inwestycja, by realizować ją metodą pod klucz - ripostował Bogusław Kośmider, radny z Platformy Obywatelskiej. - A tak interesy obu stron umowy rozminęły się. Gmina chciała mieć piękną halę, a wykonawca chciał wybudować ją jak najtaniej. Podobna sytuacja była na rondzie Mogilskim, tam też przetarg musiał być powtórzony - dodał radny.

Nauka na błędach


Teraz władze miasta zamierzają najpierw ogłosić konkurs na projekt hali, potem podpisać umowę z jego zwycięzcą na przygotowanie projektu budowlanego wraz z kosztorysem i dopiero wtedy wybrać w przetargu wykonawcę. Według tego harmonogramu budowa mogłaby ruszyć najwcześniej w 2010 roku. Niedoszłemu wykonawcy - konsorcjum z Budimeksem-Dromeksem na czele, gmina zamierza naliczyć kary umowne za niewywiązanie się z umowy. Wyniosą one 10 proc. wartości inwestycji czyli prawie 21 mln zł. Budimex-Dromex nie chce na razie wypowiadać się w tej sprawie. Niewykluczone, że spór zakończy się w sądzie.
Małgorzata Nitek
K. W.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.