Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2343 miejsce

Opozycja, Dance On Glass i Lorien w Warszawie

W sobotę 7 listopada w warszawskim Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej 2 wystąpi grupa Opozycja - jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej nowej fali z przełomu lat 80. i 90.

 / Fot. materiały prasowe7 listopada 2015 roku (sobota)
godz. 19:00
wstęp 5 zł

Koncert OPOZYCJA /// DANCE ON GLASS /// LORIEN

OPOZYCJA
Grupa została założona w 1984 roku w Wodzisławiu Śląskim i tworzyli ją: Arkadiusz Krzywodajć - śpiew, Marek Tomkowicz - gitara, Grzegorz Głowacz - bas, Zbigniew Kumorowski - perkusja. Zaczynali od punk rocka, ale z czasem przestało im to wystarczać. Zwrócili się bardziej w stronę cold wave i post punkowej alternatywy. Wpływy takich grup jak: The Cult,The Mission i New Model Army wyznaczały kierunki na ich muzycznej drodze. Czerpali z ich dorobków mądrze i umiejętnie, tworząc własne klimaty, unikając jednocześnie nachalnego kopiowania. Nazywani czasami polskim New Model Army, twierdzili, że kapela musi posiadać to „coś": swoista siłę i energię, którą nie zawsze można osiągnąć jedynie gitarowym „łojeniem".
Na scenie wypadali wyjątkowo ekspresyjnie i dynamicznie. Pierwszy raz dla większej publiczności wystąpili w Warszawie na festiwalu „Poza Kontrolą". W 1989 roku ich utwory „Krew bohaterów" „Wiara" „Kolory" oraz „Nocny gość Władyslawa B." stał się jednym z przebojów Rozgłośni Harcerskiej. W 1989 roku obok Closterkeller i Proletaryatu byli laureatami Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz był stałym gościem na wielu ważnych festiwalach w Polsce, jak choćby katowickie Odjazdy czy Rock Noc w poznańskiej Arenie.
W 1991 roku ukazał się album zatytułowany „Krew bohaterów", bardzo dobry i jak często bywa, niedoceniany. Jakimś sposobem udało im się na tej płycie uchwycić tę energię, o której mówili muzycy, co często bywa trudne w przypadku albumów studyjnych.
W 1993 roku z zespołu odszedł Arkadiusz „Krzywy" Krzywodajć. W 1994 roku ukazał się album „XTC". Zespół po wydaniu płyty koncertował oraz nagrał materiał na trzecią płytę zatytułowaną „1995", która została wydana dopiero w 2011 roku.
W 2014 roku zespół reaktywował się w składzie:
Arek "Krzywy" Krzywodajć - wokal, gitara
Jacek Walicki - perkusja
Marek "Monsters" Tomkowicz - gitara
Mariusz "Cacadoo" Bogaczyk - klawisze
Michał Ucher - bass, wokal.
Plany zespołu obejmują także wydanie nowego materiału studyjnego.DANCE ON GLASS
Polsko-brytyjski zespół, w którego oryginalnym składzie grali muzycy związani z zespołami uważanymi za legendy rocka (New Model Army, Fields of the Nephilim, Blyth Power) wraz z byłą wokalistką popularnego polskiego zespołu gotyckiego, Batalion d'Amour, przeniósł swą siedzibę na stałe do Polski i jest na dobrej drodze, aby podbić polską scenę rockową! W obecnym składzie grają bowiem muzycy legendarnej, jarocińskiej formacji Opozycja, oraz znanego w metalowych kręgach With, którzy wraz z wokalistką, Anią Blomberg-Gahan, stworzyli całkiem nowe muzyczne oblicze zespołu, dodając mu punk-rockowej energii, świeżości i nowoczesności, zachowując przy tym oryginalny styl zespołu, bazujący pomiędzy rockiem, elektroniką oraz elementami muzyki dark.
Początki zespołu sięgają 2000 roku, kiedy wokalistka, Ania Blomberg-Gahan, przeprowadziła się na stałe do Wielkiej Brytanii. Początkowo w składzie zespołu, poza Anią, byli basista Chris Smith i gitarzysta i Gerard Henderson, który zajmował się również programowaniem elektroniki. Na początku zespół grał tradycyjny gotyk, z użyciem automatu perkusyjnego.
Po przeprowadzce z Londynu do Devon, Ania kontynuowała pracę nad tym projektem razem z mężem, Dave'm Blombergiem (New Model Army).
Początkowo Dance On Glass było przede wszystkim projektem studyjnym, jednak po wydaniu pierwszego singla, Dying So Slowly/ Charlotte Sometimes (cover The Cure) zespół otrzymał wiele propozycji koncertowych i musiał skompletować pełny skład, początkowo z polskimi muzykami sesyjnymi (Jan Zachar, Ustronsky, Mariusz Pajdo Pająk, Batalion'Amour). Koncertowy skład ustabilizował się na początku 2003 roku.
Do Ani i Dave'a dołączyli: Simon Rippin (ex-Fields of the Nephilim) na perkusji i Steve Cooper (Blyth Power) na basie. Latem 2002 Dance On Glass zagrali na festiwalu Castle Party w Bolkowie.
Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony fanów jak i prasy muzycznej.
W 2003 roku Dance On Glass podpisało kontrakt z Metal Mind Productions, czego owocem był debiutancki album zespołu, Daydreaming. Po wydaniu Daydreaming, grupa zaczęła intensywnie koncertować, zagrała m.in na najważniejszym festiwalu dark w Europie, Wave Gotik Treffen w Lipsku, trasę po Wielkiej Brytanii jako support All About Eve (zakończoną koncertem w londyńskiej Astorii), trasę po Polsce, i kilka koncertów w Niemczech.
Zespół, już w pełnym składzie i z żywą perkusją, nagrał kolejne trzy utwory; ‚Hopeless Moments', ‚Slave' i ‚Feel Like...'. Utwór ‘Flying' ukazał się na składance ‘Castle Party 2002', natomiast utwór ‚Dying so Slowly, napisany wspólnie z Peterem Guellardem (Blitzkrieg, Pornografia) ukazał się na kompilacji Castle Party 2003.
Grupa zakończyła działalność w 2004 roku, do jej reaktywacji doszło na początku 2015 roku. Obecnie, poza Anią, w Dance on Glass grają muzycy kultowego ‚jarocińskiego' zespołu Opozycja: Jacek Walicki, Marek ‘Monsters' Tomkowicz, oraz klawiszowiec zespołu With, Radek Daszkiewicz.
Zespół w obecnym składzie ma za sobą koncerty między innymi z zespołami Ankh i Artrosis (CK Wiatrak Zabrze, Rude Boy Bielsko-Biała) oraz doskonale przyjęty występ na dużej scenie podczas Festiwalu Castle Party 2015. Obecnie zespół skupia się na intensywnym koncertowaniu oraz pracuje nad nowym materiałem. Pierwszy singiel studyjny nowej odsłony Dance on Glass powinien ukazać się do końca 2015 roku.
Skład:
Jacek Walicki -perkusja
Marek "Monsters" Tomkowicz -gitara
Radek Daszkiewicz - klawisze
Michał Ucher - bass , wokal
Ania Blomberg-Gahan - wokal

LORIEN
Zespół dobrze znany koneserom mrocznego rocka za sprawą aktywnej działalności w latach 1995-2005. Grupa regularnie wówczas koncertowała i występowała na festiwalach. Jej nagrania obecne były w radiu i telewizji, a pozytywne recenzje dwóch pierwszych płyt ("Lothlorien", 1998 i "Czarny Kwiat Lotosu", 2002) znalazły się w wielu portalach i czasopismach muzycznych. Po ośmiu latach zespół wznowił działalność i ze świeżą energią przystąpił do pracy nad nowym materiałem. W dzisiejszych muzycznych rozwiązaniach muzycy LORIEN sięgają nie tylko do gotyckich korzeni. Wśród inspiracji muzycznych wymieniają zespoły reprezentujące bardzo różne gatunki (m.in. Dead Can Dance, Tricky, Faith No More), a ich twórczość to szeroko pojęty rock alternatywny, w którym pobrzmiewają echa trip hopu, metalu, folku i muzyki orientalnej. Całości dopełniają niezwykle klimatyczne teksty Ingi Habiby, w których przeplatają się zarówno wątki o charakterze ogólnym (religia, kultura, relacje międzyludzkie), jak i te o charakterze osobistym.
Skład:
Inga Habiba - wokal
Piotr Kazała - gitara, wokal
Rafał Głogowski - perkusja
Darek Goc - bas
Krzysztof Szmytke - lira korbowa, skrzypce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.