Facebook Google+ Twitter

Opozycja zapowiada bojkot wyborów w Birmie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-02 11:40

W Birmie organizacje opozycyjne opowiedziały się za bojkotem wyborów planowanych przez juntę wojskową na rok 2010. Działacze opozycyjni we wspólnym oświadczeniu stwierdzają, iż władze wojskowe w Birmie nie umożliwią przeprowadzenia przejrzystych i uczciwych wyborów.

Oświadczenie zostało ogłoszone przez trzy organizacje opozycyjne - Birmańskie Stowarzyszenie Mnichów Buddyjskich, Birmański Związek Studentów oraz Studenckie Pokolenie 88. Opozycjoniści są przekonani, iż sposób przeprowadzenia tegorocznego referendum konstytucyjnego, które opozycja uznała za zmanipulowane i nieuczciwe wskazuje, że władze chcą przeprowadzić przyszłe wybory powszechne w podobny sposób. Opozycja liczy, iż wspólnota międzynarodowa nie będzie wspierała junty w realizacji wyborczego scenariusza, który ma zapewnić jej kolejne lata dyktatorskich rządów.

Oświadczenie zostało ogłoszone na kilka dni przed przypadającą 8 sierpnia dwudziestą rocznicą masowych wystąpień studenckich skierowanych przeciw dyktatorskim rządom wojska i krwawo stłumionym przez birmańskie siły bezpieczeństwa. Jednocześnie uchodźcy birmańscy przebywający w Indiach oraz indyjscy aktywiści na rzecz praw człowieka rozpoczęli w New Delhi akcję informacyjną o wydarzeniach z roku 1988. W stolicy odbywają się spotkania i wykłady na temat birmańskich wystąpień prodemokratycznych - zarówno tych sprzed dwudziestu lat, jak i tych z września ubiegłego roku.

Na 8 sierpnia, dokładnie w rocznicę wystąpień „Pokolenia 88", planowana jest w Delhi uliczna demonstracja.

Krzysztof Renik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.