Facebook Google+ Twitter

Optymizm i długowieczność są dziedziczne

Ludzie pogodni żyją dłużej. To nie tylko znane powiedzenie, ale udowodniona naukowo zależność. Badacze z USA potwierdzili także, że obydwie cechy są dziedziczne.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kelis_perfect_smile.jpgSerwis Nauka w Polsce przytacza informacje opublikowane przez amerykańskich naukowców w czasopiśmie „Journal of the American Geriatrics Society”. Wynika z nich, że otwartość i pogoda ducha są cechami powtarzającymi się u osób długowiecznych. Ci, którzy dożywają sędziwego wieku nie wykazują cech charakteryzujących neurotyków: niskiej samooceny i chwiejności emocjonalnej. Wśród osób długowiecznych zdecydowanie przeważają ekstrawertycy – otwarci i przyjaźnie nastawieni do świata ludzie, którzy dobrze radzą sobie z sytuacjami stresującymi.

Już wcześniejsze badania naukowców z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Bostonie wykazały, że długowieczność jest cechą dziedziczną. Potomstwo stulatków przeciętnie osiąga o 120 proc. niższą śmiertelność od swoich rówieśników, znacznie rzadziej i później rozwijają się u nich także choroby układu krwionośnego i serca oraz cukrzyca.

W kolejnej serii badań naukowcy zbadali również dziedziczność cech charakteru, które uznali za decydujące o długim życiu. Za pomocą testów ocenili podobieństwa i różnice osobowości w grupie 246 osób, będących potomkami stulatków. Okazało się, że podobnie, jak ich rodzice, badani wykazują dużą skłonność do ekstrawersji i niski poziom neurotyzmu. Nasilenie tych cech nie różniło się w zależności od płci, co potwierdza przypuszczenie, że to właśnie te cechy odpowiadają za długie życie.

Naukowcy sugerują, że optymizm i pozytywne nastawienie do świata sprawiają, że ludzie bardziej dbają o siebie. Pozostaje zatem życzyć sobie dużo pogody – a wraz z nią pojawi się również dobre zdrowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.