Facebook Google+ Twitter

Optymizm może nas uratować

Optymizm społeczny, zaufanie do państwa i jego instytucji, to wartości mocno zagrożone, szczególnie w czasie obecnego kryzysu w świecie i kampanii wyborczej prowadzonej u nas wg zasady: Im gorzej tym lepiej - dla nas.

Z opublikowanych przed miesiącem wyników badań prowadzonych w ramach Diagnozy Społecznej 2011 wynikało, że pomimo negatywnej kampanii wyborczej uprawianej przez nasze partie opozycyjne Polacy trwają w przekonaniu, że Polska się szybko rozwija, a sprawy idą w dobrym kierunku.
Polacy w czasie światowego kryzysu stali się nieprawdopodobnymi optymistami. Z badań Diagnozy Społecznej 2011 wynika, że ponad 80 proc. z nas to szczęśliwi ludzie. - Od początku prowadzenia badań obecny obraz jest najbardziej podnoszący na duchu polityka.pl.

Stare demokracje z zazdrością spoglądały w naszą stronę i wyraźnie zazdroszczono nam tego obywatelskiego optymizmu, który przekładał się na popyt napędzający naszą gospodarkę. Jak się porównało te wyniki z wynikami badań społecznych wśród Amerykanów, to mogliśmy poczuć się wyjątkowo dumni, bowiem u nich... sondaż przeprowadzony od 4 do 8 sierpnia, a więc w okresie, gdy USA po raz pierwszy w historii utraciły najwyższą wiarygodność kredytową, pojawiły się obawy przed nową recesją, a giełdy zaczęły spadać wykazał, że 73 proc. Amerykanów uznało, że ich kraj jest na "złej drodze"; tylko 21 proc. wyrażało przekonanie, że Stany Zjednoczone zmierzają we właściwym kierunku. To najbardziej pesymistyczny wynik od lutego 2009 roku
(onet.pl).

Ostatnio jednak, dzień po dniu media bombardują nas informacjami mogącymi - niczym wiosenny przymrozek zmrozić najlepsze nawet nastroje społeczne. Ledwie przycichła sprawa norweskiego zamachu, a już jesteśmy świadkami rozruchów społecznych do jakich doszło w wielu miastach angielskich. Nie ma spokoju w Grecji, we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, na Ukrainie i na Białorusi. Wszyscy zastanawiają się czy ten sam scenariusz może powtórzyć się u nas. Amerykańskie problemy z wypłacalnością, z trudem odsunięte na jakiś czas kosztem zgody na dalsze zadłużanie tego wciąż najbogatszego kraju świata, nie przyniosły spodziewanego uspokojenia nastrojów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

Czesław Brudek
  • Czesław Brudek
  • 19.08.2011 20:40

Dzisiaj mieliśmy w Sejmie RP debatę o działaniach rządu na wypadek kryzysu jaki rozlał się wokół i dotknął , już silniej Polskę. Ciekawe, że opozycja zdominowana przez PiS rozsiewa katastroficzne wizje, a rząd ustami premiera i min.finansów uspokaja, próbując zachować optymizm społeczny i utrzymać zaufanie do Państwa.
Czasem wydaje mi się, że słyszę swoje słowa tu zamieszczone

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 15.08.2011 15:03

@ Janka ! Bardzo proszę jeszcze raz przeanalizować wpis o 20:08 -wczoraj ! Dostało się bogatym , dostało się biednym [ bo na własne życzenie ] a idioci to kto ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co do reszty, to ciekawe jest jaką posiadanie "pełnego portfela" wywołuje niechęć u niektórych ludzi. Bo wiadomo, że jak ktoś ma pełny, a nie jest z PiS'u, to na pewno to jest złodziej, żyd, mason, cyklista (rowery są przecież drogie), "komuch", były ubek i tak dalej. Bo tylko ludzie popierający prezesa potrafią zarobić coś uczciwie, a cała reszta nie. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Czesław Brudek - to co Pan napisał czyli: "prowadził politykę umiarkowanego poparcia ówczesnych władz w imię przywrócenia spokoju społecznego", to zwyczajna kolaboracja...
Zamiast narzekać na ludzi, że "blokują kościół" i wysyłać ich do domu, równie dobrze mógł poprzeć msze za ojczyznę mówiąc ludziom jak wspaniałe jest to, że tak wielu zjeżdża się z całej Polski z powodu miłości i troski w stosunku do swojego kraju. I tak mu nic za to by nie groziło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Wojciechu za to wsparcie. Warto myśleć pozytywnie. Nawet o ludziach z przeciwnej opcji zakładając że im chodzi z grubsza o to samo. O godne życie, bezpieczeństwo w każdym wymierze i o pokój.
Ktoś stara się nas nastawić przeciw sobie aby wygrać wybory. Nie dajmy się

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Janki.
Czy słownictwo jakim się posługujesz nie wpisuje Cię w szeregi "bojówkarzy PiS-u". To warto przemyśleć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Optymizm i wiara pomogły Polakom przetrwać okres zaborów, gdy na mapie nie było Polski. Wiara w dobrą przyszłość sprawiła, że nie poddawaliśmy się presji zaborców.
Gdyby dominowało biadolenie i czarnowidztwo, to Państwo polskie nigdy by się nie odrodziło.

Na pewno warto skupić się na staropolskiej tradycji twórczego myślenia i działania, a nie biadolić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Janka-
Ufam,że uważasz się za katoliczkę.-Nie wiem,czy wiesz,że dzisiaj jest święto Wniebowzięcia,czyli Matki Boskiej Zielnej,-czy w taki dzień przystoi katolikowi wymyślać innym ludzom?,-nie pomyślałaś,że robisz przykrość Najświętszej Panience?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janka
  • Janka
  • 15.08.2011 10:23

e, ela , elaszychlinska to perfidny bojówkarz PO. Tacy ludzie nie polemizują - oni są po to by, przeciwnika o innych poglądach zaszczekać swoją tylko racją , tu nie ma poglądów, to jest perfidna pyskówka, bojówkarza z PO!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 14.08.2011 20:59

@ Janka ! Pieniądze to nie wszystko .Czy ktoś dał ci wydruk z banku internautów ? Debety i długi też ? Bieda nie ma nic wspólnego ze szczęściem .Ty akurat "masz" dzielisz się z ubogimi ? Myślę ,że tym wpisem wyszłaś na idiotkę - na własne życzenie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.